کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. عکس از سی واچ
کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. عکس از سی واچ

کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. مسئولان می‌گویند همین اکنون بیشتر از ۲۰۰ مهاجر در داخل این کشتی به سر می‌برند که عده‌ای از آن‌ها دچار سرماخوردگی شدید و سوختگی ناشی از مواد سوخت هستند.

تنها کشتی حاضر در منطقه جستجو و نجات مهاجران در آب‌های نزدیک لیبیا، کشتی سی واچ ۴ روز دوشنبه ۲۴ اگست حدود یک صد مهاجر را از مدیترانه نجات داد. به گفته مسئولان، این عملیات نجات در شرایطی انجام شد که آب و هوا بسیار نامناسب بود و موج‌هایی به بلندی دو متر کار امدادگران را پیچیده می‌کرد.

فیلیپ هان، مسئول عملیات نجات کشتی سی واچ ۴ گفت:« ما خوشحال هستیم که حال بیشتر از ۲۰۰ تن را در کشتی با خود داریم اما ]متاسفانه[ برای کسانی که هفته گذشته غرق شدند، بسیار دیر شده است.»

او تاکید کرد که «عملیات نجات اخیر بار دیگر ضرورت حضور کشتی‌های نجات در مدیترانه را برجسته می‌کند...و در عین حال نشانه شکست اتحادیه اروپا است که می‌گذارد افراد در مرزهایش غرق شوند.»

باربارا دیک، هماهنگ کننده سازمان داکتران بدون مرز در کشتی سی واچ ۴ گفت مهاجرانی که در عملیات اخیر نجات داده شده‌اند «با ضعف جسمی و سردرگمی » روبرو هستند و «نشانه‌هایی از تنفس مواد سوختی» در آن‌ها دیده می‌شود.

او گفت حدود ۹۰ نفر نیاز به دوش فوری دارند «زیرا  تنفس دود ناشی از مواد سوختی و مخلوط شدن این مواد با آب نمکی دریا» بسیار زیانمند است.

باربارا دک گفت که گروه داکتران بدون مرز در کشتی سی واچ ۴ سوختگی جسمی مهاجران را زیر نظر دارد و همزمان از ۳۰ مهاجری که دچار سرمازدگی شدید هستند، مراقبت می‌کند.

او هشدار داد که «هرچه بیشتر افراد بدون دسترسی به غذا و پناهگاه در دریا باقی بمانند به همان اندازه خطر وخامت وضعیت صحی آنان بیشتر می‌شود، صرف نظر از این که خطر مرگ آن‌ها در اثر غرق شدن نیز وجود دارد.»

کشتی سی واچ ۴ طی دو عملیات نجات اولی در روزهای ۲۲ و ۲۳ اگست در سواحل لیبیا، به ترتیب ۷ و ۹۷ مهاجر را در عرشه خود جا داد. این کشتی که بعد از چندین ماه کار ساختمانی و تاخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا، روز ۱۵ اگست راهی مدیترانه شد در حال حاضر تنها کشتی بشردوستانه در منطقه جستجو و نجات مهاجران در آب‌های لیبیا به شمار می‌رود.

در همین زمینه: کشتی نجات آلمانی"سی واچ ۴" روز یکشنبه ۹۷ مهاجر را از آب های مدیترانه نجات داد

دو کشتی  دیگر بشر دوستانه یعنی اوشن ویکنگ و سی واچ ۳ به دلایل تخنیکی توسط مقام‌های ایتالیایی متوقف شده‌اند.


 

در همین زمینه