گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه (عکس آرشیف)
گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه (عکس آرشیف)

شامگاه سه شنبه بازهم یک قایق حامل پناهجویان در سواحل رودس که یک جزیره توریستی در یونان است، گیرماند و گارد ساحلی این کشور موفق گردید تا ۹۶ پناهجو را نجات دهد. هنوز معلوم نیست که چه تعداد پناهجو در این قایق بوده اند و ملیت آن ها نیز تا به حال مشخص نشده است.

گارد ساحلی یونان سه شنبه شب (۲۵ ماه آگست) ۹۶ مهاجر را از آب های شمال غربی جزیره توریستی رودس نجات داده است. قایق مهاجران شامگاه سه‌شنبه تقریبا در ۲۱ مایل دریایی غرب جزیره کوچک چالکی به دلایل نامعلوم واژگون شده بود. امروز صبح (چهارشنبه ۲۶ آگست) یکی از سخنگویان گارد ساحلی در پیرئاس، گفت، عملیات نجات هنوز ادامه دارد. گارد ساحلی در تلاش است تا دریابد که چند نفر در این قایق بوده اند. همچنین تا حال معلوم نگردیده است که این مهاجران از کدام کشور ها هستند.

 قاچاقچیان تلاش می کنند تا مهاجران  را با قایق های فرسوده و کهنه از سواحل بحیره اژه در ترکیه به  یونان یا ایتالیا انتقال بدهند. گارد ساحلی  یونان در ادامه گفته است که در این عملیات نجات قایق های گارد ساحلی یونان و نیروی دریایی این کشور و همچنین هلیکوپتر و کشتی های تجاری که در منطقه بودند، شرکت داشته اند.

این درحالیست که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان، گارد ساحلی یونان را متهم ساخته است که پناهجویان را در آب های مدیترانه عقب زده و به حال خود شان رها کرده است. به قول این سازمان «چندین گزارش معتبر» وجود دارد که بر اساس آنها «پناهجویان برای مدت طولانی و اغلب در قایق های رابری غیر مجهز و مملو از آب» در آب های مدیترانه عقب زده شده و به حال خود رها شده اند.

کمیساریای عالی امور پناهجویان بیشتر از همه در رابطه با آن گزارش های ابراز نگرانی کرده است که بر اساس آنها مهاجرانی که خود را با قایق به سواحل یونان رسانده بودند، گویا دوباره به آب های مدیترانه رانده شده اند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، این اتهامات را رد کرد. او به رسانه خبری امریکایی سی.ان.ان گفت که کشورش یک دولت قانونمدار است. به قول وی روزنامه نیویارک تایمز زیر تأثیر تبلیغات ترکیه قرار گرفته است.

 

 

در همین زمینه