کشتی «الان کردی» که توسط سازمان «سی آی» اداره می شود./عکس: picture-alliance/dpa/Sea-Eye/F. Heinz
کشتی «الان کردی» که توسط سازمان «سی آی» اداره می شود./عکس: picture-alliance/dpa/Sea-Eye/F. Heinz

سازمان نجات «سی آی» یا "دیده بان دریا" می خواهد به تاریخ ۲ سپتمبر برای یادبود از پنجمین سالگرد مرگ الان کردی، برادر و مادرش در آلمان و سویس گردهمایی هایی برگزار کند. پنج سال پیش، قایق حامل خانواده کردی که از ترکیه عازم یونان بود، در بحیره مدیترانه واژگون شد و فقط پدر الان نجات یافت.

 تصویری از جسد الان کردی در یکی از سواحل ترکیه که یک تی شارت سرخ و یک شلوار آبی به تن داشت و صورتش در ریگ ساحل پنهان شده بود، واکنش های جامعه جهانی را به دنبال داشت. این خانواده مهاجر سوریایی در سال ۲۰۱۵ از طریق بحیره مدیترانه عازم یونان بود که قایق آن ها در راه واژگون شد و فقط عبدالله کردی، پدر خانواده از این سانحه جان سالم به در برد. 

در پیامی که در وب سایت سازمان «سی آی» نشر شده، آمده است، این گردهمایی به تاریخ ۲ سپتمبر، از ساعت ۱۸ شام در چندین شهر مختلف برگزار می شود که واشنگتن پلاتس (Washington-Platz) در برلین، مونستر پلاتس (Münsterplatz) تا هوف گارتن (Hofgarten) در بُن، رون کالی پلاتس (Roncalli-Platz) در کولن و هلویتیا پلاتس (Helvetiaplatz) در بِرن (پایتخت سویس) در شمول آن است. 

سازمان «سی آی» می خواهد با برگزاری این گردهمایی صلح آمیز ، پیامی به سیاستمداران بفرستد و از آن ها بخواهد که طرز فکرشان را تغییر دهند. در ادامه پیام این سازمان آمده است، بستن درهای اروپا به مرگ پناهجویان می انجامد و سرنوشت الان کردی نشان می دهد که سیاست کنونی در قبال مهاجران چه نتیجه ای برای مهاجران دارد. 

در شهر رگنسبورگ که سازمان «سی آی» آن جا مستقر شده است، گردهمایی اعتراضی به تاریخ ۵ سپتمبر برگزار می شود. در ادامه پیام سازمان «سی آی» که در وب سایت آن ها نشر شده، آمده است، امدادگران این سازمان نام یکی از کشتی های شان را  در سال ۲۰۱۸ «الان کردی» گذاشته اند تا یادآور وظیفه ای باشند که به عهده گرفته اند: «نجات جان انسان ها». 

 

در همین زمینه