عکس آرشیف: گروهی از مهاجران در حال عبور از مرز مشترک ترکیه و یونان در ادرنه. عکس از رویترز
عکس آرشیف: گروهی از مهاجران در حال عبور از مرز مشترک ترکیه و یونان در ادرنه. عکس از رویترز

یونان طرح گسترش حصار مرزی زمینی خود با ترکیه را روی دست گرفته است. آتن می‌خواهد از ورود غیرقانونی مهاجران از ترکیه به این کشور جلوگیری کند.

حکومت یونان روز دوشنبه این هفته اعلام کرد که تصمیم دارد دیوار مرزی زمینی خود با ترکیه را گسترش دهد. به گفته ستلیوس پستاس، سخنگوی حکومت، این تصمیم بعد از آن گرفته شد که در ماه فبروری گذشته، هزاران مهاجر تلاش کردند از طریق مرزهای مشترک هردو کشور وارد یونان شوند. در آن زمان ترکیه گفته بود که مانع رفتن هزاران مهاجر ساکن این کشور به سوی اروپا نخواهد شد.

در همین زمینه:  آیا ترکیه مانع رفتن مهاجران به اروپا نخواهد شد؟

حصار مرزی کنونی میان ترکیه و یونان که از سمنت و سیم خاردار ساخته شده، در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد و ۱۲،۵ کیلومتر طول دارد.

دولت یونان می‌خواهد با گسترش این دیوار به طول ۴۰ کیلومتر، از تلاش‌های مهاجران برای ورود به این کشور جلوگیری کند. به گفته مسئولان، گسترش دیوار مرزی در مناطق مورد نظر پولیس و ارتش یونان انجام خواهد شد.

قرار است چهار شرکت ساختمان بخش جدید دیوارمرزی را با هزینه ۶۳ میلیون یورو به عهده بگیرند. مهلت ساخت این دیوار هشت ماه پیش بینی شده است.

آتن در ماه جنوری امسال اعلام کرده بود که برای جلوگیری از ورود مهاجران از مرزهای دریایی اش با ترکیه، یک«سیستم محافظتی شناور» ایجاد خواهد کرد. به گفته مسئولان از این سیستم شناور در «مواقع اضطراری» استفاده خواهد شد.

در همین زمینه: یونان می‌خواهد با نصب «سیستم محافظت شناور» در دریا از ورود پناهجویان جلوگیری کند

بعد از بحران بزرگ مهاجرت در سال ۲۰۱۵ یونان به یکی از عمده ترین گذرگاه‌های ورودی به اروپا بدل شده است. بیشتر مهاجران آسیای جنوبی و شرق میانه از جمله افغان‌ها و پاکستانی‌ها از طریق ترکیه وارد یونان می‌شوند.

در هفته‌های اخیر تلاش‌های ترکیه برای جستجوی مواد سوختی نفت و گاز در مدیترانه شرقی به تنش‌های بیشتری میان هردو کشور انجامیده است.


 

در همین زمینه