الفونسو دیویس، یکی از ستارگان تیم بایرن مونشن است./عکس: Reuters/Michael Dalder
الفونسو دیویس، یکی از ستارگان تیم بایرن مونشن است./عکس: Reuters/Michael Dalder

بایرن مونشن که از موفق ترین تیم های فوتبال در آلمان است و بار دیگر در فینال لیگ قهرمانان اروپا در بازی علیه تیم پاری سن ژرمن، برنده شد، به وجود یک بازیکن بسیار با استعداد در میان اعضایش افتخار می کند، یک بازیکن با گذشته ای منحصر به فرد: آلفونسو دیویس.

آلفونسو دیویس در یکی از کمپ های کشور غنا به دنیا آمده است. امروز او با استفاده از شهرتش به اشخاصی کمک می کند که مانند والدین لایبریایی اش مجبور به فرار از وطن شان شده اند. 

اخیراً آلفونسو دیویس در صفحه اینستاگرامش پیامی به مناسبت روز جهانی مهاجران نشر کرد: «امروز روز جهانی مهاجران است. لحظه ای مهم برای من. من شخصا تجربه کرده ام که اگر به مهاجران فرصت داده شود تا رویاهای شان را تعقیب کنند، چه اتفاقی می تواند رخ بدهد». آلفونسو دیویس، ۱۹ سال پیش در کمپ بودو بورام متولد شد که حدود ۴۰ کیلومتر با اکرا، پایتخت غنا فاصله دارد. 

این کمپ در سال ۱۹۹۰ برای اسکان پناهجویانی تاسیس شد که در حال فرار از جنگ داخلی اول در لایبریا بودند. پس از بروز یک مناقشه در کشور سیرالئون و ادامه جنگ ها در لایبریا، بودوبورام به تدریج بزرگتر شد و گسترش یافت. 

والدین آلفونسو لایبریا را در سال ۲۰۰۰ ترک کردند و او به تاریخ ۲ نومبر سال ۲۰۰۰ به دنیا آمد. ویکتوریا، مادرش در مصاحبه ای با کانال ورزشی «اسکای اسپورتس» از دشواری های بزرگ کردن یک کودک در کمپ مهاجران و کمبود مواد غذایی سخن گفت. ویکتوریا دیویس گفت: «ما در غنا امنیت داشتیم. اما زندگی در آن جا دشوار بود و ما همیشه نگران بودیم. مردم نه فقط در مناطق جنگ زده، بلکه در کمپ ها نیز از گرسنگی می مردند». 

وقتی که آلفونسو به سن پنج سالگی رسید، خانواده اش توانست کمپ مهاجران را ترک کرده و به کانادا برود. وی در آن جا شامل مکتب شد و به عضویت یک باشگاه فوتبال در شهر ادمونتون درآمد. والدین او کار پیدا کردند و به بزرگ کردن سه فرزندشان مشغول شدند. 

مدتی بعد آلفونسو به عضویت یک مرکز تمرین برای تیم حرفه ای «Whitecap» درآمد که متوجه استعداد شگرف او شده بود. در سال ۲۰۱۶، زمانی که او ۱۵ سال بیشتر نداشت،  به عضویت رسمی تیم حرفه ای «Whitecap» در آمد.

یک سال پس از آن، این بازیکن نوجوان شهروندی کانادا را دریافت کرد و فقط چند روز پس از آن به تاریخ ۱۳ جون سال ۲۰۱۷ از او برای شرکت در بازی دوستانه تیم ملی کانادا در برابر کشور کوراسائو دعوت شد.
یک جوان بااستعداد 

آوازه استعداد او به سرعت در همه جا پیچید و به باشگاه های بزرگ اروپایی هم رسید. آلفونسو دیویس به تاریخ ۱ جنوری سال ۲۰۱۹ به مونشن رسید تا برای بایرن بازی کند. او چهار ماه بعد با نخستین گولی که برای تیم بایرن مونشن زد، به جوانترین گلزن در تاریخ تیم بایرن مونشن تبدیل شد. در آن زمان ۱۸ سال و ۴ ماه و ۱۵ روز از سن آلفونسو گذشته بود و این بازی در مقابل تیم ماینس ۰۵ انجام شد. 

به این ترتیب آلفونسو دیویس که دوستانش او را فونسی می نامند، آرزوهای جویندگان استعداد برای تیم بایرن مونشن را با سرعت قابل ملاحظه ای برآورده کرد. این بازیکن جوان سعی کرد برای کمک به مهاجران از محبوبیتش که در حال افزایش است، استفاده کند. 

او در اواخر ماه اپریل به همراه کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان «یو ان اچ سی ار» در درخواست عمومی جمع آوری کمک برای مهاجران متاثر از همه گیری ویروس کرونا سهم گرفت.

آلفونسو برای جمع آوری کمک های مالی، در یک بازی ویدیویی علیه اسمیر بگوویچ، دروازه بان تیم «AC Milan»  شرکت کرد. بگوویچ نیز، در دوران کودکی از بوسنیا به آلمان فرار کرده و بعد به همراه خانواده اش به کانادا مهاجرت کرده بود. 

در حالی که تیم بایرن مونشن به مراحل پایانی فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده بود و بازی نهایی در پورتگال برگزار شد، شهرت آلفونسو دیویس نیز دائما افزایش می یافت، به خصوص زمانی که تیم بایرن مونشن در برابر تیم بارسلونا، با نتیجه ۸ به ۲ به پیروزی دست یافت. 

گرچه دیویس در آن بازی گلی به دروازه وارد نکرد، اما بخش اسپانیایی «یو ان اچ سی ار»، پیش از این که بازی نهایی برگزار شود،  با تمجید از این بازیکن تیم بایرن مونشن درشبکه اجتماعی تویتر از او به عنوان  نمونه ای درخشان از مقاومت و شجاعت مهاجران در سراسر دنیا یاد کرد. در این پیام آمده است: «هیچ کس نمی تواند نسبت به شجاعت و قدرت مقاومت مهاجران شک داشته باشد... حتما تمام طرفداران فوتبال نیز، پس از بازی آلفونسو دیویس برای تیم بایرن مونشن در فینال لیگ قهرمانان اروپا متوجه این حقیقت خواهند شد. او در کمپ مهاجران به دنیا آمده و والدینش از جنگ فرار کرده بودند. آفرین!»

این مقاله را اما والیس از فرانسوی ترجمه کرده و تغییرات اندکی در آن وارد کرده است. چون این مقاله پس از برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا به انگلیسی ترجمه شد. 

نام آلفونسو دیویس در سایت انلاین تیم بایرن مونشن به عنوان بازیکن هافبک ثبت شده است. بازی تیم بایرن مونشن در برابر تیم ماینس به تاریخ ۱۷ مارچ سال ۲۰۱۹ انجام شد. در این بازی تیم بایرن مونشن با نتیجه ۶:۰ به پیروزی دست یافت.  
 

در همین زمینه