یک کارگر در یکی از فابریکه های هارس وینکل، آلمان/عکس: picture-alliance/dpa/B. Thissen
یک کارگر در یکی از فابریکه های هارس وینکل، آلمان/عکس: picture-alliance/dpa/B. Thissen

براساس یک کار تحقیقاتی که توسط بنیاد اقتصاد آلمان (IW) انجام شده، ادغام مهاجران دربازار کار طی پنج سال گذشته با سرعت زیاد پیش رفته است. نسخه ای از این کار تحقیقاتی به دست «شبکه هئیت تحریریه آلمان» (شماره های روز سه شنبه) رسیده است.


براین اساس، شمار کارآموزان از هشت کشور افغانستان، اریتریا، عراق، ایران، نایجریا، پاکستان، سومالیا و سوریه  که ملزم به پرداخت بیمه اجتماعی بودند، بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ هشت برابر شده و  از ۶۸۰۰ به ۵۴ هزار و ۶۰۰ تن افزایش یافته است. 

میزان اشتغال در میان شهروندان این کشورها از ۱۰.۶ درصد به ۳۰.۸ درصد افزایش یافته است. 

بربنیاد این کار تحقیقاتی، همه گیری ویروس کرونا به بدترشدن وضعیت مهاجران در بازار کار منجر می شود. براین اساس، بخش نسبتا بزرگی از مهاجران در شرکت های کار موقت، رستوران و هوتل به کار مشغول است که از پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا بسیار متاثر شده اند. اما نویسندگان این گزارش چشم انداز پیدا کردن کار و اشتغال را مجموعا خوب ارزیابی می کنند. 

آن ها در این گزارش نوشتند: «حتی در حالی که معلوم نیست، پیامدهای منفی در بازار کار تا چه مدت دوام خواهد داشت، می توانیم انتظار این را داشته باشیم که در درازمدت ادغام مهاجران در بازار کار به روند مثبت سال های گذشته بازگردد».

این محققان می گویند آلمان در پی تغییراتی که در ساختار جمعیت آن ایجاد می شود ، با مشکل کمبود نیروی کاری مواجه خواهد شد.
در ادامه گزارش محققان از بنیاد اقتصاد آلمان آمده است: «برای رفع این مشکل باید به حمایت از ادغام مهاجران ادامه داد و در بخش های مهاجرت به منظور تحصیل یا اشتغال باید امکانات بیشتری فراهم شود. در این بخش ها امکان کنترول هدفمندانه مهاجرت وجود دارد».
 

در همین زمینه