گروهی از مهاجران سی واچ ۴ در انتظار انتقال خود به کشتی ایتالیایی در بندر پالرمو هستند، ۲ سپتمبر ۲۰۲۰. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران سی واچ ۴ در انتظار انتقال خود به کشتی ایتالیایی در بندر پالرمو هستند، ۲ سپتمبر ۲۰۲۰. عکس از رویترز

مهاجران کشتی سی واچ روز چهارشنبه ۲ سپتمبر در نزدیکی بندر پالرمو به یک کشتی ایتالیایی انتقال یافتند. این مهاجران دو هفته را در قرنطین سپری خواهند کرد. همزمان، کشتی اسپانیایی اوپن آرمز بعد از شش ماه کار نوسازی، به آب‌های لیبیا برگشت تا عملیات نجات مهاجران در مدیترانه را از سر بگیرد.

سازمان سی واچ روز چهارشنبه اعلام کرد که ۳۵۰ مهاجر این کشتی به یک کشتی ایتالیایی در نزدیکی بندر پالرمو انتقال یافته‌اند. این مهاجران مطابق تدابیر اعلام شده از سوی مقام‌های ایتالیایی دو هفته در قرنطین خواهند بود.

بخشی از مهاجران یاد شده در پایان هفته از کشتی لوییز میشل، که از سوی بنکسی، نقاش خیابانی بریتانیایی تمویل و حمایت می‌شود، به سی واچ منتقل شده بودند.

همزمان با انتقال مهاجران به بندر پالرمو، ورود فزاینده مهاجران  به جزیره لامپدوسا، در جنوب سیسیل، وضعیت در این جزیره را متشنج کرده است. طی روزهای اخیر بیش از ۹۰۰ مهاجر وارد لامپدوسا شدند.

در همین زمینه:  در روزهای اخیر حدود ۹۰۰ مهاجر وارد لامپدوسا شدند

 نلو موسومیسی، رئیس منطقه سیسیل و توتو مارتلو، شهردار لامپدوسا، چهارشنبه شب گذشته با ژوزپ کونته، نخست وزیر ایتالیا دیدار کردند.

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی، نخست وزیر ایتالیا تعهد کرد که دو کشتی دیگر را برای انتقال مهاجران به لامپدوسا بفرستد. او همچنین اعلام کرد که در بدل فشارهای اقتصادی کنونی، دولت به گونه موقت لامپدوسا را از پرداخت مالیات معاف خواهد کرد.

مقام‌های ایتالیایی می‌گویند که از آغاز سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۱۶۰۰ مهاجر خود را به سواحل ایتالیا رسانده‌اند. این رقم نسبت به همین مدت در سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کشتی اوپن آرمز به مدیترانه بازگشت

در ادامه عملیات نجات مهاجران در مدیترانه، مسئولان کشتی اسپانیایی اوپن آرمز، متعلق به سازمانی به همین نام، اعلام کردند که این کشتی بعد از شش ماه توقف  وعملیات نجات و «نوسازی»، به منطقه جستجو و نجات مهاجران در آب‌های لیبیا برگشته است.

در بیانیه‌ای که از سوی سازمان اوپن آرمز روز چهارشنبه منتشر شد گفته شده که کشتی آماده است ۷۶‌مین عملیات نجات خود در مدیترانه را به کمک نوسازی‌های اعمال شده آغاز کند.

کشتی اوپن آرمز حال با یک سیستم مدرن «تشخیص ویروس کرونا و سایر بیماری‌های همه‌گیر مانند توبرکلوز و سیدا» مجهز شده و گروه طبی ایتالیایی ایمرجنسی نیز برای خدمات صحی به مهاجران، به این کشتی پیوسته است.

کشتی اوپن آرمز در حال حاضر تنها کشتی بشر دوستانه است که برای عملیات نجات مهاجران در آب‌های لیبیا حضور دارد.


 

در همین زمینه