۵۱ مهاجر کرد که در فرانسه و آلمان زندگی می‌کردند داوطلبانه به اربیل، پایتخت کردستان عراق برگشتند. عکس از رویترز
۵۱ مهاجر کرد که در فرانسه و آلمان زندگی می‌کردند داوطلبانه به اربیل، پایتخت کردستان عراق برگشتند. عکس از رویترز

فرانسه اعلام کرد که ۵۱ مهاجر کرد که در فرانسه و آلمان زندگی می‌کردند به گونه داوطلبانه به اربیل، پایتخت کردستان عراق برگشته‌اند. این « اولین اقدام مشترک اروپایی» برای بازگشت داوطلبانه مهاجران محسوب می‌شود.

در چارچوب برنامه بازگشت داوطلبانه، مهاجرانی که به کشورهای شان برمی‌گردند، از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا برای بازگشت و ادغام دوباره در کشورشان مستفید می‌شوند.

دیدیه لیشی، رئیس دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه گفت که انتقال ۵۱ مهاجر عراقی به کشور شان توسط فرانسه و آلمان «نمونه خوبی از همکاری میان کشورهای اروپایی به شمار می‌رود.»

او گفت که هزینه پرواز این مهاجران به عراق را آژانس حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، فرانتکس ، پرداخته است.

۱۵ عراقی که درخواست پناهندگی شان در فرانسه رد شده بود بعد از ظهر روز چهارشنبه این هفته بعد از آزمایش منفی ویروس کرونا، سوار هواپیما شدند. این مهاجران در بدل بازگشت داوطلبانه از فرانسه هر کدام مبلغ ۱۸۰۰ یورو و هنگام رسیدن به عراق نیز مبلغ ۳۰۰۰ یورو به عنوان «کمک به ادغام» به دریافت کردند.

در آلمان نیز ۳۶ مهاجر عراقی در شهر مونشن آلمان سوار هواپیما شدند. در اصل قرار بود شمار مهاجران داوطلب بازگشت به عراق از هردو کشور ۹۰ نفر باشد، اما تعدادی از مهاجران به دلیل آزمایش مثبت ویروس کرونا از سفر بازماندند.

رئیس دفتر مهاجرت وادغام فرانسه گفت که بازگرداندن این مهاجران به عراق به پیشنهاد آلمان انجام شد و قرار است اقدامات مشابه در آینده نیز انجام شود.

او گفت به دلیل بحران بهداشتی ویروس کرونا که بازار کار را در فرانسه متشنج کرده، تعدادی درخواست‌ برای بازگشت داوطلبانه، از جمله از سوی مهاجران مراکشی و الجزایری، ارائه شده است اما مقام‌های این کشورها به دلیل بیماری کرونا، از پذیرفتن اتباع خود خودداری می‌کنند.

از آغاز سال ۲۰۲۰ تا کنون ۲۳۰۰ مهاجر داوطلبانه از فرانسه به کشورهای شان بازگشته‌اند. سال گذشته این رقم ۸۵۰۰ نفر بود.

مقام‌های فرانسوی از بازگشت داوطلبانه مهاجران حمایت می‌کنند زیرا این شیوه بسیار ارزان‌تر از اخراج اجباری مهاجران تمام می‌شود.

در همین زمینه:  یونان: روند بازگشت داوطلبانه پناهجویان به کشورشان آغاز شد


 

در همین زمینه