یان منزی، بنیانگذار سازمان خیریه یوتوپیا ۵۶ از فعالان شناخته حقوق مهاجران در فرانسه است. عکس از یوتوپیا ۵۶
یان منزی، بنیانگذار سازمان خیریه یوتوپیا ۵۶ از فعالان شناخته حقوق مهاجران در فرانسه است. عکس از یوتوپیا ۵۶

یک فعال حقوق مهاجران در فرانسه که بعد از مشاجره با پولیس بازداشت شده بود، آزاد شد. وکیل مدافع او این بازداشت را غیرمنصفانه خواند و گفت مقام‌ها از اقدامات او در دفاع از مهاجران ناراضی هستند.

یان منزی، بنیانگذار سازمان خیریه یوتوپیا ۵۶، سه شنبه شب اول سپتمبر هنگامی بازداشت شد که در شهر سن دنی به کنترول یک مهاجر توسط پولیس اعتراض کرد.

او به مهاجر نیوز گفت که پولیس می‌خواست این مهاجر را که «روی یک قطعه کارتن زیر پل خوابیده بود» از محل بیرون کند.

مهاجر یاد شده که زبان فرانسوی نمیدانست از جا تکان نخورد اما پولیس باخشونت به او گفت:« حال یادت میدهم که چگونه اینجا را ترک کنی !»

یان منزی، که این صحنه را در تیلفون موبایلش فیلمبرداری کرده خطاب به پولیس می‌گوید:« او زبان فرانسوی نمیداند و ترسیده است. بس کن !» ویدیوی یاد شده در جریان بازداشت توسط پولیس پاک شده است.

به گفته لودوین کولا، یک عضو دیگر سازمان یوتوپیا ۵۶ که در صحنه حاضر بود، پولیس به یان منزی حمله کرد و پس از این که او را به زمین انداخت او را به کمیساریا برد.

نوومی سیدی کوتیه، وکیل یان منزی در مورد بازداشت ۴۸ ساعته این مدافع مهاجران گفت این اقدام «برای ارعاب رضاکارانی صورت گرفته که به مهاجران کمک می‌کنند.»

بیشتر بخوانید: دوسیه سدریک هرو، دهقان فرانسوی و فعال حقوق مهاجران باز هم به دادگاه رفت

به گفته یان منزی، بازداشت او توسط پولیس که درست بعد از ایجاد کمپ مهاجران در میدان شهرداری پاریس صورت گرفت تصافی نبوده است. او گفت این اقدام اعمال زور از سوی پولیس را نشان می‌دهد.

در همین زمینه: صدها مهاجر که در پاریس خیمه زده بودند در سالون شهرداری جابجا شدند

دادستانی پاریس گفته است که یان منزی از بازداشت رها شده اما به دلیل «توهین به یک مامور دولت» به او تذکر داده خواهد شد. یان منزی و وکیلش این اتهام را رد کردند.
 

در همین زمینه