اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس حریق گردید. عکس از رویترز
اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس حریق گردید. عکس از رویترز

نیمه شب گذشته در کمپ موریا واقع در جزیره لیسبوس یونان و اطراف آن چندین آتش سوزی رخ داد. ساکنان این اردوگاه به مکان های امن منتقل شدند. اکنون این سوال مطرح شده که آیا این رویداد عمدی و یا در نتیجه آتش افروزی صورت گرفته است؟

آتش سوزی در لیسبوس وچندین مکان دیگر نیمه شب گذشته در ساعات نزدیک به بامداد آغاز شد. این آتش سوزی در نتیجه وزش باد شدیدی د رجزایر اژه، با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت، به سرعت تشدید یافت. بر اساس گزارش ها در کمپ موریا همچنان کانتینرهای مسکونی نیز آتش گرفته اند. بنا براین مقامات تخلیه این کمپ را آغاز کردند.

به گزارش رسانه دولتی یونان «ERT»، احتمالا تمام ساکنان این اردوگاه، نواحی مذکوررا که تقریبا به طور کامل آتش گرفته بود، ترک کرده اند. سازمان های امدادی و حامیان محلی پناهجویان در رسانه های اجتماعی گزارش داده اند که دود غلیظ و آتش، راه فرار شمار زیادی از این پناهجویان و افراد دیگر را مسدود کرده بود.

میکائیل رابر  یکی از مدافعان حقوق مهاجران در صفحه تویترش در مورد آتش سوزی گزارش می دهد: «انفجار آتش و فریاد در هر سو. برخی از افراد در وسط آتش گیر کرده اند. مردی می گوید که دو تن را در حال سوختن دیده است. شاهد دیگر می گوید مردم بیشتر بیرون آمده اند. گفته می شود افراد زیر سن به خاطر آتش سوزی از قید پلیس رها شده اند...»

آتش سوزی های همزمان درچندین مکان در موریا

برای مهارساختن این آتش سوزی دست کم ۲۸ کارمند آتش نشانی با ۹ موتر اطفائیه و با حمایت افراد رضا کار تلاش نمودند. در مورد علت آتش سوزی تا کنون اظهارات ضد و نقیضی وجود دارند. بعضی از ساکنان کمپ از آتش افروزی توسط باشندگان محلی سخن گفته اند و بر اساس بعضی گزارش ها مهاجران خودشان عامل آتش سوزی بوده اند و سپس مانع کار ماموران اطفائیه برای مهارساختن این آتش سوزی شده اند.

قرنطین به دلیل شیوع کرونا

این کمپ پناهجویان از سال ها به اینسو به ویژه به دلیل رقم به شدت بیش از حد ساکنان آن، با معضلات شدیدی مواجه می باشد. بنا برمنابع وزارت مهاجرت یونان در حال حاضر حدود ۱۲ هزار مهاجر و پناهجو در این کمپ زندگی می کنند. به طور رسمی کمپ موریا فقط گنجایش ۲۸۰۰ نفر را دارد. از هفته گذشته ساکنان این کمپ می بایست با محدودیت های بیشتری زندگی می کردند، چرا که یک پناهجوی سومالیایی به کرونا مبتلا شده بود. از آن زمان به بعد همواره موارد بیشتری از ابتلا به کرونا رخ داده اند، به همین دلیل این کمپ تحت قرنطین قرار گرفته بود. مقامات صحی روز سه شنبه اعلام کردند که تا کنون ۳۵ مورد ابتلا به کرونا در این کمپ تثبیت شده است.

برگرفته از رسانه همکار مادویچه وله


 

در همین زمینه