۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، مهاجران در کمپ موریا از شعله های آتش فرار می کنند./عکس: Picture-alliance/AP Photo/P. Balaskas
۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، مهاجران در کمپ موریا از شعله های آتش فرار می کنند./عکس: Picture-alliance/AP Photo/P. Balaskas

از نظر سازمان امدادگر «مدیکو اینترنشنل» اتحادیه اروپا به خاطر وخامت اوضاع در کمپ موریا مسئول است. شب گذشته بخش های بزرگی از این کمپ که در جزیره لیسبوس قرار دارد، در پی آتش سوزی نابود شدند.

در روزهای گذشته، افزایش موارد ابتلا به کرونا در این کمپ به مسدودیت آن منجر شد. ۱۲ هزار مهاجر در موریا زندگی می کردند که شمار آن ها به مراتب بیشتر از حد گنجایش این کمپ بود.
رامونا لنس، مسئول امور فرار و مهاجرت در سازمان «مدیکو اینترنشنل» روز چهارشنبه در فرانکفورت گفت: «اتحادیه اروپا سال ها است که حاضر نیست مسئولیت مهاجران را در مرزهای بیرونی اش به عهده بگیرد.»
او در ادامه گفت، حالا این اتحادیه باید وارد عمل شود و برای مهاجران یک راه حل بشردوستانه پیدا کند.

لنس گفت: «اروپا پس از این آتش سوزی ویرانگر دیگر نباید چشم هایش را ببندد. موریا و کمپ های دیگر در جزایر یونان باید تخلیه شوند.»

به گزارش این سازمان، هزاران تن از باشندگان موریا در پی آتش سوزی از کمپ فرار کرده اند و در جزیره لیسبوس سرگردان هستند. هنوز گزارشی راجع به افراد زخمی یا کشته نشر نشده است. 
بنا به گزارش سازمان «مدیکو اینترنشنل» قبل از این آتش سوزی که در بخش های مختلف کمپ رخ داد، اعتراض هایی از سوی مهاجران علیه شرایط غیرانسانی سکونت، عدم رسیدگی به نیازهای اولیه شان و اقدامات ناکافی برای محافظت در برابر بیماری کووید ۱۹ برگزار شده بود.

افزون بر این، پس از نخستین مورد رسمی ابتلا به کووید ۱۹ در کمپ موریا که هفته گذشته اعلام شد، تعداد موارد تایید شده ابتلا به این بیماری به ۳۵ تن افزایش یافته است. 
رایید ال عبید از سوریه که یکی از بنیانگذاران تیم «Moria Corona Awareness» است، گفت: «ماه ها است که نسبت به شیوع کرونا در کمپ هشدار می دهیم.» 
این تیم اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع کرونا در موریا را در دست گرفته است. به گفته ال عبید، اتحادیه اروپا مهاجران را تنها گذاشته است. 

رامونا لنس، از سازمان «مدیکو اینترنشنل» گفت: «باشندگان موریا سال های طولانی در بدترین شرایط ممکن زندگی کرده اند، حقوق شان از آن ها سلب شده و بعد بدون هیچ گونه محافظتی در معرض یک بیماری همه گیر قرار گرفته اند و حالا که آن ها علیه شرایط زندگی شان اعتراض می کنند، ما غافلگیر شده ایم». او گفت، اتحادیه اروپا می توانست شرایط  خروج مهاجرانی را که ابتلای آن ها به ویروس کرونا خطرناک است، فراهم کند و برای مهاجران باقی مانده شرایط بهتری ایجاد کند.
 

 

در همین زمینه