۱۱ سپتمبر سال ۲۰۲۰، پس از آتش سوزی در کمپ موریا که در جزیره لیسبوس قرار دارد، آوارگان و مهاجران در نزدیکی یک تانک تیل سرپناه یافته اند./عکس: Reuters/Alkis Konstantinidis
۱۱ سپتمبر سال ۲۰۲۰، پس از آتش سوزی در کمپ موریا که در جزیره لیسبوس قرار دارد، آوارگان و مهاجران در نزدیکی یک تانک تیل سرپناه یافته اند./عکس: Reuters/Alkis Konstantinidis

به گزارش یک رسانه، مقام های محلی در یونان مانع رسیدن کمک های خارجی به اردوگاه مهاجران می‌شوند. روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» گزارش می‌دهد که تطبیق یک پروژه سازمان کمک در بخش تکنیک (THW) در ماه مارچ امسال با شکست مواجه شده است.

روزنامه "ولت ام زونتگ" آلمان گزارش داده است که نظر به دلایل سیاسی از تطبیق پروژه تامین آب آشامیدنی، در جزیره ساموس یونان، در اوایل سال روان جلوگیری شده است. در نظر بود که این پروژه به سفارش حکومت آلمان فدرال عملی شود.
در گزارشی که سازمان کمک در بخش تکنیک (THW) به وزارت داخله آلمان فدرال راجع به شکست این پروژه نوشته، آمده است: «پس از تحقیقات بیشتر مشخص شد، مشکلات به ظاهر تکنیکی (عدم وجود آب کافی در کمپ جدید) در اصل ریشه های سیاسی دارند (به طور مثال قطع لوله اصلی آب به کمپ جدید) و به این خاطر این مشکلات باید از نظر سیاسی حل شوند و نه از نظر تکنیکی.)
به گزارش سازمان نامبرده، لوله اصلی آب به کمپ مهاجران در پی اعتراض های مردم محلی توسط مدیریت ناحیه قطع شد. افزون بر این نشانه هایی از وجود یک چاه آب در نزدیکی آن وجود داشته که سازمان کمک در بخش تکنیک (THW) نتوانسته پیدا کند، چون ادارات محلی در جزیره (ادعا کردند که نمی‌دانند این چاه دقیقا کجا موقعیت دارد) و از امکانات پروژه های زیرساختی اتحادیه اروپا به اندازه کافی استفاده نمی‌شود. 
این روزنامه با رجوع به گزارش سازمان یادشده نوشت، از ۳۱۰ میلیون یورویی که اروپا در دسترس گذاشته، فقط از ۷۰ میلیون استفاده شده است.

اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان فدرال (بامف) برای این پروژه آب در جزیره ساموس که تا به حال به اجرا در نیامده است، وعده ۵۰۰ هزار یورو را داده بود.  در جزایر حاشیه بحیره اژه،  بیش از ۲۵ هزار تن در کمپ های کاملا پرازدحام زندگی می‌کنند. 

طی آتش سوزی هایی که در روزهای سه شنبه و چهارشنبه رخ داد، کمپ موریا در جزیره لیسبوس کاملا نابود شد. طبق اطلاعات کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن از جمله ۴ هزار کودک در پی این آتش سوزی بی خانمان شدند.

بسیاری از این مهاجران نمی‌خواهند در جزیره لیسبوس بمانند و بیشتر آن ها می‌خواهند سفرشان را به آلمان ادامه دهند. در آلمان بحث راجع به پذیرش مهاجران بی خانمان از موریا ادامه دارد. هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال روز جمعه اعلام کرد که کشورش تا ۱۵۰ مهاجرخوردسال از کمپ موریا را قبول می‌کند.

 

در همین زمینه