به گفته مقام‌های یونانی حدود ۸۰۰ مهاجر آواره کمپ موریا در  کمپ جدید جابجا شده‌اند. عکس از رویترز
به گفته مقام‌های یونانی حدود ۸۰۰ مهاجر آواره کمپ موریا در کمپ جدید جابجا شده‌اند. عکس از رویترز

وزارت امور مهاجرت یونان اعلام کرده که حدود ۸۰۰ مهاجر آواره کمپ موریا، در کمپ جدیدی که توسط مقام‌های یونانی در جزیره لیسبوس ایجاد شده جابجا شده‌اند. به گفته مقام‌ها، آزمایش کرونای ۲۱ تن از این مهاجران مثبت اعلام شده است.

حدود ۱۳۰۰۰ مهاجر ساکن کمپ موریا بعد از آتش سوزی هولناک شب ۹ بر ۱۰ سپتمبر که این کمپ را به کلی ویران کرد، در جزیره لیسبوس آواره شده‌اند و بیشتر آن‌ها در جاده‌ها، مزارع و ساختمان‌های متروک روی زمین می‌خوابند.

اکثریت این مهاجران طی روزهای گذشته با راه اندازی تظاهرات از رفتن به کمپ جدید خودداری کرده‌اند زیرا نگران هستند که با ورود به کمپ دیگر نتوانند جزیره را ترک کنند.

با این حال وزارت امور مهاجرت یونان روز دوشنبه اعلام کرد که حدود ۸۰۰ تن از ساکنان قدیمی کمپ موریا، در کمپ جدید جابجا شده‌اند. خبرگزاری فرانسه می‌گوید که رسانه‌ها حق ورود به کمپ جدید را ندارند اما شاهدان عینی به این خبرگزاری گفته‌اند که علیرغم گرمای شدید، کمپ جدید فاقد دوش بوده و به مهاجران دوشک هم داده نشده است.

مقام‌های یونانی با انتشار پیام‌هایی به زبان‌های مختلف از مهاجران خواسته‌اند به گونه فوری به کمپ جدید بروند. در این پیام‌ها گفته شده که «سکونت در کمپ جدید برای مهاجران اجباری» و تنها وسیله‌ای است که می‌تواند امنیت و بهداشت مهاجران را تامین کند. 

بسیاری از مهاجران از رفتار خصمانه ساکنان جزیره در برابر خود نگران هستند. در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه هواداران گروههای راست گرا در لیسبوس مانع رفتن مهاجران به سوی مرکز شهر میتیلین شده‌ و با آن‌ها با خشونت رفتار کرده‌اند.

کوستاس مونتسوریس، فرماندار اژه شمالی که یک تن از مخالفان سرسخت ایجاد کمپ بسته برای مهاجران در لیسبوس است از شرکت‌های ساختمانی درخواست کرده است روز سه شنبه برای بیرون بردن مهاجران از جزیره تجمع کنند.

در همین زمینه: یونان اردوگاه جدیدی برای مهاجران کمپ ویران شده موریا ایجاد کرد   

 

در همین زمینه