عکس از آرشیف/ آلمان در نظر دارد که ۱۵۰۰ پناهجو را از یونان بپذیرد
عکس از آرشیف/ آلمان در نظر دارد که ۱۵۰۰ پناهجو را از یونان بپذیرد

خبرگزاری آلمان (دی پی آ) روز سه شنبه گزارش داد که صدراعظم انگلا مرکل و وزیر داخله‌اش هورست زیهوفر به توافق رسیده اند تا ۱۵۰۰ پناهجو را از جزایر یونان بپذیرند. این توافق پس از آن صورت می‌گیرد که حکومت آلمان مورد انتقاد قرار گرفته است که برای رسیدگی به این مهاجران اقدام کافی نمی‌کند.

 خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه با این قضیه گزارش داده است که زیهوفر این طرح را تهیه و مرکل آن را تائید کرده است.

قرار است براساس این طرح خانواده‌هایی که کودک دارند و قبلاً درخواست شان برای حفاظت به رسمیت شناخته شده است، به آلمان انتقال داده شوند.

بعد از آتش‌سوزی در کمپ موریا فشارهای عامه بر حکومت آلمان افزایش یافته است که مهاجران بیشتری را از این کمپ بپذیرد. در نتیجه آتش‌سوزی در این اردوگاه هفته گذشته حدود ۱۲ هزار مهاجر بی‌سرپناه شدند. حکومت یونان یک اردوگاه خیمه‌ای جدید را در کاراتپه ساخته است، اما بسیاری این پناهجویان از رفتن به این کمپ خودداری می‌کنند.

آلمان در نخستین واکنش به این قضیه اعلام کرد که در چهارچوب یک ابتکار اروپایی ۱۰۰ تا ۱۵۰ پناهجوی زیر سن بدون همراه را می‌پذیرد.

منابع حکومت آلمان گفته اند که این طرح تنها شامل پناهجویان ساکن در اردوگاه موریا و جزیره لیسبوس نمی‌شود، بلکه از دیگر جزایر یونان نیز پناهجویانی به آلمان انتقال داده می‌شوند. این منابع گفته اند که این مساله یکی از خواست‌های حکومت یونان بوده است.

af/na (dpa, Reuters)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 


 

در همین زمینه