آوارگان و مهاجران در لیسبوس/عکس: Getty Images/AFP/L. Gouliamaki
آوارگان و مهاجران در لیسبوس/عکس: Getty Images/AFP/L. Gouliamaki

در پی آتش سوزی و ویرانی کامل کمپ موریا در یونان، انتقادهای گوناگون از اتحادیه اروپا در جهان مطرح می‌شود. کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان نیز به مقام های مسئول این اتحادیه هشدار داد و خواهان واکنش سریع آن ها شد.

    
فرانک ریموس، نماینده دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) به روزنامه های گروه رسانه ای فونکه گفت، وضعیت کنونی در لیسبوس «بسیار اضطراری است و کشورهای اروپایی همراه یونان باید (برای فرونشاندن بحران و رسیدگی به نیازهای اولیه مهاجران) به سرعت وارد عمل شوند.»

ریموس در ادامه گفت: «پس از سال ها ناکامی کشورهای اتحادیه اروپا در اتخاذ یک سیاست مشترک مهاجرت، حالا آن ها باید فورا به کمک مهاجران در لیسبوس بشتابند و برای پیدا کردن یک راه حل اروپایی که از نظر همه کارشناسان امکان پذیر است، از این شانس استفاده کنند.»
کمپ موریا در جزیره لیسبوس که به شدت پرازدحام بود و هفته گذشته در پی چند آتش سوزی تقریبا به صورت کامل نابود شد. در این کمپ، بیش از ۱۲ هزار مهاجر یک شبه بی خانمان شدند. در مورد پذیرش و رسیدگی به این مهاجران بحثی در سطح بین المللی اوج گرفته است. 

تمجید از آلمان 
ریموس، راجع به وضعیت موریا قبل از آتش سوزی گفت: «وضعیت در این کمپ جنجال برانگیز بود و موریا لکه ننگی برای اروپا بود که با ارزش های آن به هیچ صورت همخوانی نداشت.»
او در ادامه افزود، اما کشورهای متعهدی هستند که در صدر آن ها آلمان قرار دارد. آن ها این مشکل را نادیده نمی‌گیرند و می‌خواهند برای پیداکردن راه حل همکاری کنند. این که حکومت آلمان فدرال برای پذیرش حدود ۱۵۰ مهاجر خوردسال و بدون همراه اعلام آمادگی کرده است «نشان می‌دهد که از زیربار مسئولیت شانه خالی نمی‌کند.»

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه اعلام کرد، هرگاه ایجاد یک کمپ در جزیره لیسبوس امکان پذیر شود، کشورش در این زمینه به یونان کمک خواهد کرد. مرکل گفت، این که ما فقط بر مهاجرانی تمرکز داشته باشیم که آلمان باید قبول کند «رویکرد اشتباهی است.»
او ظاهرا با این گفته ها به درخواست ساسکیا اسکن، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان اشاره کرد که گفته بود، ما باید بلافاصله تعداد چهاررقمی از مهاجران را از لیسبوس قبول کنیم.
بر اساس گزارش های خبرگزاری ها، صدراعظم آلمان خواهان این است که تا روز چهارشنبه و برگزاری نشست هیئت دولت، در این زمینه تصمیم گرفته شود. 

 

در همین زمینه