نمای کمپ پناهجویان در جزیره ساموس
نمای کمپ پناهجویان در جزیره ساموس

یک هفته بعد از آتش‌سوزی ویرانگر در اردوگاه موریا در جزیره لیسبوس یونان، شام سه شنبه در نزدیکی یک اردوگاه دیگر در جزیره ساموس آتش سوزی رخ داد. پولیس ۱۳ تن را به ظن دست داشتن در این آتش سوزی بازداشت کرده است.

در جزیره ساموس یونان نیز در نزدیکی اردوگاه پناهجویان شام سه شنبه آتش سوزی رخ داد. گیورگوس استانتزوس، شهردار واتی در جزیره ساموس به خبرگزاری آلمان گفته است: «آتش سوزی در نزدیکی مرکز ثبت و راجستر پناهجویان رخ داد.»

چنانچه صفحه اینترنتی "Samos Today" گزارش داده است، نیروهای اطفائیه بعد از چند ساعت توانستند این آتش سوزی را مهار کنند. استانتزوس گفته است که این کمپ در معرض خطر نیست. در ابتدا او ابراز نگرانی کرده بود که احتمال دارد خیمه های پناهجویان نیز آتش بگیرد.

احتمال عمدی بودن آتش سوزی

رسانه ها از اولین بازداشت ها خبر داده اند. چندین مرد از سوی پولیس به ظن آتش سوزی عمدی توقیف شدند. پولیس یونان گفته است که بعد از وقوع آتش سوزی در نزدیکی کمپ پناهجویان در جزیره ساموس ۱۳ تن را بازداشت کرده است. اینکه این افراد چه کسانی بوده اند و انگیزه آنها چه بوده است، هنوز روشن نیست. پولیس روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما در حال بررسی احتمال دست داشتن این افراد مظنون در این حادثه هستیم.»

 بنا بر معلومات وزارت مهاجرت یونان در کمپ پناهجویان در جزیره ساموس حدود ۴۶۰۰ مهاجر به سر می برند. اما این کمپ فقط ظرفیت حدود ۶۵۰ پناهجو را دارد. آزمایش کرونای دو تن از ساکنان این کمپ به روز سه شنبه مثبت تشخیص شده بود.

چند روز پیش در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان وقوع یک آتش سوزی بزرگ این کمپ را تقریباً به صورت کامل تخریب کرد. حدود ۱۲۰۰۰ مهاجر بی سرپناه شده اند. بنا به گفته حکومت محلی، مهاجران به صورت عمدی دست به آتش سوزی زدند تا از این کمپ و جزیره بیرون شوند.

آیا «تاکتیک موریا» تکرار خواهد شد؟

سیاستمداران یونان هشدار می دهد که از آتش سوزی موریا به عنوان یک «تاکتیک» استفاده شود. نگرانی از این است که در دیگر کمپ های مهاجران در جزایر ساموس، خیوس، لاروس و کاس نیز آتش سوزی رخ دهد. به خصوص در صورتی که مردم از لیسبوس به مناطق خشکه و غیر جزیره یی و یا به دیگر کشورهای اروپای انتقال داده شوند. پناهجویان در لیسبوس با توجه به آتش سوزی در این کمپ خواستار اجازه فوری ترک این جزیره شده اند. با این حال هنوز اکثریت پناهجویان درخواست پناهندگی را تکمیل نکرده اند. حکومت یونان اصرار دارد که مهاجران باید روند عادی پناهندگی را طی کنند.

خبرگزاری آلمان (دی پی آ) روز سه شنبه گزارش داد که صدراعظم انگلا مرکل و وزیر داخله‌اش هورست زیهوفر به توافق رسیده اند تا ۱۵۰۰ پناهجو را از جزایر یونان بپذیرند. این توافق پس از آن صورت می‌گیرد که حکومت آلمان مورد انتقاد قرار گرفته است که برای رسیدگی به این مهاجران اقدام کافی نمی‌کند.

pa/af(dpa, rtr, Samos Today(

برگرفته از رسانه همکار مادویچه وله

 

در همین زمینه