آوارگان و مهاجران در جزیره لیسبوس/عکس: Getty Images/AFP/L. Gouliamaki
آوارگان و مهاجران در جزیره لیسبوس/عکس: Getty Images/AFP/L. Gouliamaki

در یک کمپ جدید که در کاراتپه قرار دارد و از خیمه‌ها ساخته شده است، تا ۵ هزار تن می‌توانند مسکن گزین شوند. مقام های یونانی می‌گویند که برخی از مهاجران امیدوار اند که بتوانند جزیره لیسبوس را ترک کنند و به این خاطر از رفتن به کمپ جدید خودداری می‌کنند.

پولیس یونان روز پنجشنبه صدها مهاجر را که پس از آتش سوزی در اردوگاه موریا بی خانمان شده بودند، به یک کمپ جدید در کاراتپه انتقال داد. این کمپ برای استفاده موقت ساخته شده است. کاراتپه در نزدیکی بندر میتیلینی که مرکز جزیره لیسبوس است، موقعیت دارد. موریا که بزرگترین کمپ مهاجران در یونان بود، در نتیجه یک آتش سوزی که هفته گذشته رخ داد، کاملا نابود شد. 

در عملیات انتقال مهاجران به این اردوگاه جدید، ۱۷۰ مامور پولیس شرکت داشتند. مقام های مسئول گفتند که استفاده از ماموران برای محافظت از صحت عامه لازم بوده است. 

پاناجیوتیس ارکومانه آس، رئیس اداره صحت یونان (EODY) به فرستنده رادیویی اسکای (Skai) گفت: «با توجه به موازین بهداشتی، هرکس که در سرک بماند، حکم یک بمب ساعتی را دارد.»

به گزارش وزارت مهاجرت یونان، روز پنجشنبه، نتیجه آزمایش کرونای ۳۵ مهاجر از کمپ موریا مثبت بود و آن ها در قرنطینه قرار گرفتند. 
 
مهاجران نمی خواهند به کمپ جدید بروند 
در پی آتش سوزی که هفته گذشته در کمپ موریا رخ داد، بیش از ۱۲ هزار تن بی خانمان شدند که بیشتر آن ها از افغانستان، سوریه و کشورهای مختلف افریقایی هستند. آن ها به سرپناه، تشناب، مواد غذایی و آب  دسترسی ندارند. 
مقام های یونانی می‌گویند که مهاجران این آتش را بر افروخته اند. نیروهای امنیتی روز سه شنبه شش مهاجر جوان افغان را به ظن آتش افروزی بازداشت کردند. 
بیشتر این پناهجویان که از کمپ فرار کرده اند، در لیسبوس سرگردان هستند و شب را در فضای باز  می‌گذرانند. 

شمار زیادی از مهاجران از ورود به کمپ جدید خودداری کردند. آن ها خواهان پناهندگی در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا و یا بهبود شرایط  زندگی شان هستند. مقام های مسئول توانستند در صبح روز چهارشنبه، فقط ۱۲۰۰ تن را به کمپ جدید انتقال دهند. اما در شام همان روز گروه های بزرگی از مهاجران که اموال و دارایی شان را به همراه داشتند، به سوی کمپ جدید راهی شدند.

مقام های یونانی گفتند که «طی چند روز آینده سعی خواهند کرد» مهاجران را «با حسن نیت و گفتگو» برای رفتن به کمپ جدید متقاعد کنند و روند انتقال آن ها طی چند روز آینده به پایان خواهد رسید.  

در همین زمینه