عکس: ارشیف، کشتی تفریحی  به نام «اروپا» که متعلق به شرکت «Minoan Lines» است. ۶ سپتمبر ۲۰۲۰/عکس: ANSA/Maria Verdenelli
عکس: ارشیف، کشتی تفریحی به نام «اروپا» که متعلق به شرکت «Minoan Lines» است. ۶ سپتمبر ۲۰۲۰/عکس: ANSA/Maria Verdenelli

یک شرکت برگزارکننده سفرهای تفریحی بحری به نام «Phönix Reisen» (سفرهای قفنوس) اعلام کرده که حاضر است برای مهاجران بی خانمان در جزیره لیسبوس یک کشتی تفریحی در اختیار قرار دهد.

یوهانس سورنیدن، مدیرکل شرکت نامبرده به خبرگزاری پروتستانت (ای پی دی) گفت: «ما حاضر هستیم یک کشتی در اختیار (نیازمندان) بگذاریم، به صورت رایگان» او با اشاره به کشتی هایی که به خاطر بحران کرونا در بندرهای مختلف بدون استفاده مانده اند، گفت: «افرادی هستند که به کمک نیاز دارند و ما این جا یک ظرفیت خالی داریم.» سورنیدن در ادامه گفت، به طور مثال امکان استفاده از کشتی «الباتروس» وجود دارد که در بندر شهر بریمن آلمان لنگر انداخته و از آن استفاده نمی شود. این کشتی که گنجایش ۹۰۰ تن را دارد، می تواند خود را در عرض ۱۴ روز به یونان برساند. 

مدیرکل شرکت «Phönix Reisen» در ادامه گفت، در این صورت ما حاضر هستیم دست کم هزینه های اجاره کشتی و استهلاک آن را به عهده بگیریم و امید است که «افراد دیگری» هزینه های دیگر مانند پرداخت معاش به پرسونل را به عهده بگیرند. اما سازمان دهی آن را مقام های یونانی یا به عبارت بهتر اتحادیه اروپا باید به عهده بگیرد. ایده استفاده از کشتی های تفریحی برای مهاجرانی که در جزایر یونان ساکن هستند، در اوائل بحران کرونا مطرح شده بود. 

سورنیدن که ۷۰ سال دارد و عضو دفتر مرکزی کلیسای کاتولیک برای کمک های توسعه ای است، گفت، کاتارینا بارلی، معاون رئیس پارلمان اروپا (از حزب سوسیال دموکرات آلمان) در آن زمان و حالا هم ایده استفاده از کشتی های تفریحی برای مهاجران را مطرح کرد. اما در آن زمان با وجود تلاش های زیاد و برقراری ارتباط با بسیاری از مراکز اتحادیه اروپا، این ایده اجرایی نشد، در حالی که شرکت «Phönix Reisen» آمادگی اش را برای کمک اعلام کرده بود. 

سورنیدن در ادامه گفت، در اوائل بحران کرونا که ایده اسکان مهاجران در کشتی های تفریحی مطرح شده بود، ظاهرا مقام های یونانی بودند که جلوی اجرایی شدن آن را گرفتند. او گفت، فکر نمی کند که حالا هم پیشنهاد او به اجرا در بیاید. اما باید به زودی راه حلی برای اسکان مهاجران بی خانمان (در جزیره لیسبوس) پیدا شود. مدیرکل شرکت نامبرده گفت: «پناهجویان باید در شرایط انسانی زندگی کنند و زندگی در هر شرایطی بهتر از خوابیدن در حاشیه سرک ها است.» او در ادامه گفت که از واکنش های منفی مشتریان سفرهای دریایی نگران نیست. گرچه چندی پیش یک ای میل بی نام و نشان از یک زن دریافت کرده که خود را مشتری دائمی معرفی کرده و نوشته اگر مهاجران در این کشتی ها اسکان داده شوند، او دیگر هیچوقت پا به آن جا نخواهد گذاشت.

اما سورنیدن گفت که از این بابت اصلا نگران نیست و پنج کشتی برای سفرهای تفریحی در بحر و حدود ۴۰ کشتی را برای سفرهای تفریحی در رودخانه ها اداره می کند. او در ادامه گفت: «ما در سال ۲۵۰ هزار مهمان داریم. شاید ده تن از آن ها طرز فکر متفاوتی داشته باشند. ما به این خاطر نگران نیستیم و در ماه مارچ مهمان های دائمی مان واکنش های مثبتی نسبت به این ایده نشان دادند.» 
 

 

در همین زمینه