اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره لیسبوس یونان
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره لیسبوس یونان

براساس اطلاعات رسمی بیش از ۵۰۰۰ مهاجر در چند روز گذشته به اردوگاه موقتی "کارا تیپه" در جزیره لیسبوس انتقال یافته اند. در گزارش که تلویزیون دولتی (ERT) یونان نشر کرده است، صبح جمعه (۱۸ سپتمبر ۲۰۲۰) صدها نفر دیده می شوند که در برابر در ورودی اردوگاه صف کشیده اند.

تاکنون، به قول نوتیس میتاراکیس وزیر مهاجرت یونان، آزمایش کرونای ۱۳۵ مهاجر مثبت بوده است. آنها در یک بخش ویژه اردوگاه جدید تحت قرنطین قرار گرفته اند. این در حالیست که سازمان های خیریه و امداد رسان از کمبود مراقبت های بهداشتی در اردوگاه شکایت کرده اند. اما حکومت یونان این ادعا ها را رد کرده است.

هفته گذشته، پس از آتش سوزی در اردوگاه موریا، ۱۲ هزار مهاجر در لیسبوس بی خانمان شدند. بسیاری از مهاجران نمی خواهند به اردوگاه جدید در این جزیره انتقال یابند، زیرا ترس دارند که در آنجا زندانی شوند. این مهاجران در عوض خواستار انتقال از جزیره به شهرها یا سرزمین اصلی اند. این نیز همان چیزی است که سازمان های بشردوستانه خواهان آن هستند. اما یونان پایبند به توافقنامه سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا و ترکیه است. بر این اساس، همه مهاجران باید تا زمان تکمیل مراحل پناهندگی در جزایر باقی بمانند. کسانی که پناهندگی دریافت نمی کنند باید به ترکیه بازگردند.

ورود مهاجران در اردوگاه موقتی جدید در جزیره لیسبوس یونان
 

یک گروه ویژه پولیس یونان، از جمله ۷۰ افسر زن، از روز پنجشنبه به این طرف تلاش دارند تا در قدم اول خانواده ها را قناعت بدهند تا تصمیم به رفتن به اردوگاه جدید را بگیرند. یکی از افسران پولیس گفته است که تا کنون این ماموریت خوب پیش رفته است و همین که همه خانواده ها به آن جا انتقال یافتند، پولیس ضد شورش مهاجرانی را تعقیب خواهد کرد که به شدت از رفتن به اردوگاه جدید امتناع می ورزند.

طی یک اعلامیه به همه مهاجران در لیسبوس اطلاع داده شده است که تنها راه خروج از لیسبوس گذراندن مراحل پناهندگی است و این فقط در صورتی ممکن است که همه به اردوگاه جدید بروند.

 

در همین زمینه