حدود ۱۲۰۰۰ مهاجر ساکن کمپ موریا، بعد از آتش سوزی در امتداد جاده میتیلین در لیسبوس زندگی می‌کنند. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
حدود ۱۲۰۰۰ مهاجر ساکن کمپ موریا، بعد از آتش سوزی در امتداد جاده میتیلین در لیسبوس زندگی می‌کنند. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

با توجه به آتش سوزی در اردوگاه موریا و وضعیت وخیم مهاجران در جزیره لیسبوس یونان، سازمان حامی پناهجویان "پروازول" برای روز یکشنبه (۱۹ سپتمبر ۲۰۲۰) در چندین شهر آلمان فراخوان تظاهرات داده است. این سازمان خواستار پذیرش همه پناهجویان از اردوگاه موریا است.

گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی سازمان "پرو ازول" روز جمعه گفت: «نباید یک موریای دومی به وجود آید.» منظور او ایجاد اردوگاهی جدید با همکاری اتحادیه اروپا در جزیره لیسبوس است. علاوه بر یک تظاهرات بزرگ در برلین، گردهمایی‌های نیز در شهرهای چون مونشن و کلن برگزار خواهند شد.

"پرو ازول" به عنوان بخشی از یک ائتلاف گسترده این فراخوان تظاهرات را داده است. سازمان‌هایی مانند "پل دریایی" و جنبش "جمعه‌ها برای آینده" شامل این ائتلاف اند. سازماندهندگان این تظاهرات می‌خواهند که همه پناهجویان از اردوگاه موریا در آلمان پذیرفته شوند.

 بورکهارت همچنین از شورای فدرال آلمان خواست تا زمینه پذیرش پناهجویان را برای ایالت‌ها گسترش دهد تا آنها "خود بتوانند در مورد پذیرش بیشتر پناهجویان تصمیم بگیرند." چندین ایالت و شهرداری آلمان با پذیرش پناهجویان موافقت کرده اند، اما هورست زیهوفر وزیر داخله فدرال آلمان با این کار موافق نیست.

 موریا که بزرگترین کمپ پناهجویان در اتحادیه اروپا بود، هفته گذشته به دلیل آتش سوزی تقریباً به صورت کامل از بین رفت. حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از جمله ۴۰۰۰ کودک بی‌سرپناه شدند. هزاران نفر از ساکنان این اردوگاه، به شمول زنان باردار و خانواده ها با فرزندان خردسال شان، از آن زمان به بعد در فضای باز شب و روزشان را می‌گذرانند.

 

در همین زمینه