عکس: ارشیف/۵ جولای سال ۲۰۱۹، نمایی از کشتی الان کوردی در برابر ساحل لیبیا/عکس: EPA/FABIAN HEINZ/SEA-EYE HANDOUT
عکس: ارشیف/۵ جولای سال ۲۰۱۹، نمایی از کشتی الان کوردی در برابر ساحل لیبیا/عکس: EPA/FABIAN HEINZ/SEA-EYE HANDOUT

سازمان امدادگر آلمانی «سی آی» روز شنبه گفت که کشتی نجات الان کردی، ۱۳۳ مهاجر را که سعی می‌کردند که از طریق بحیره مدیترانه خود را به اروپا برسانند، نجات داده است.

سازمان مددرسان آلمانی «سی آی» از راه اندازی یک عملیات نجات که در نتیجه آن، ده ها پناهجو را در بحیره مدیترانه از آب بیرون کشیدند، خبر داده است. این سازمان گفت که پرسنل این کشتی نخست ۱۱۴ تن را که سوار بر یک قایق بادی و یک قایق چوبی بودند، نجات داده اند. هشت کودک و هشت زن که یکی از آن ها حامله بود، شامل نجات یافتگان هستند. پ

این سازمان در شبکه اجتماعی تویتر نوشت است: «پرسنل کشتی الان کردی ۱۹ تن را از یک قایق ماهیگیری نجات داد که چهار زن و ده کودک در جمع آنان اند و به این ترتیب شمار افراد نجات یافته در کشتی الان کردی به ۱۳۳ تن رسیده است.

گوردون آیسلر، رئیس «سی آی» اعلام کرد، مهاجران از این که پرسنل کشتی آن ها را در بحر پیدا کردند، «بسیار خوشحال شدند».

گارد ساحلی لیبیا و سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) تا به حال راجع به نجات این مهاجران اظهارنظر نکرده اند. به گزارش سازمان «سی آی» مراکز هماهنگی نجات در اروپا و گارد ساحلی (لیبیا) به درخواست های کمکی که از طریق تیلفون یا ایمیل ارسال شده، واکنش نشان ندادند.

یان ریبک، از تیم مدیریت عملیات سازمان «سی آی» گفت: «در آن ساعات، همه ارتباطات با سازمان های امدادگر قطع شده و هیچکس در اروپا خود را مسئول این مهاجران نمی‌دانست. (در صورتی که ما به آن ها کمک نمی‌کردیم)، مهاجران به گارد ساحلی لیبیا تحویل داده می‌شدند یا در بحر به حال خود رها می‌شدند.»

کشتی نجات الان کردی یک هفته پیش و پس از مدت ها انتظار فعالیتش را در بحیره مدیترانه آغاز کرد. مقام های ایتالیایی در ماه می این کشتی را ضبط کرده و دلیل آن را نقص های تکنیکی عنوان کردند. بعدا به این کشتی اجازه داده شد که برای ترمیم به یک بندر اسپانیایی در نزدیکی والنسیا برود و یک هفته پیش به آن اجازه داده شد که به بحر بازگردد.

آوارگان و مهاجران مکررا تلاش می‌کنند خود را از لیبیا و با عبور از بحیره مدیترانه به اروپا برسانند. اما شمار زیادی از آن ها جان های شان را در این راه از دست می‌دهند. به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، در سال روان بیش از ۵۹۰ مهاجر در بحیره مدیترانه قربانی شده اند.

 

در همین زمینه