نیروهای بریتانیایی در ولایت هلمند افغانستان. عکس از رویترز
نیروهای بریتانیایی در ولایت هلمند افغانستان. عکس از رویترز

دولت بریتانیا طرح جدیدی را اعلام کرده است که بر اساس آن تعداد بیشتری از مترجمان افغان که با نیروهای این کشور در افغانستان کار کرده‌اند در بریتانیا پذیرفته خواهند شد.

طرح جدید را بن والاس، وزیر دفاع و پریتی پتل، وزیر داخله بریتانیا در یک دیدار مشترک از پایگاه آموزشی نیروهای بریتانیایی در منطقه استنفورد در نورفولک اعلام کردند.

به گفته مقام‌های بریتانیایی در طرح جدید آن عده از مترجمان افغان که از ماه می ۲۰۰۶ تا دسمبر ۲۰۱۴ به مدت ۱۸ماه یا بیشتر آز آن با نیروهای بریتانیایی کار کرده و سپس بیکار شده‌اند همراه با خانواده های شان در بریتانیا پذیرفته خواهند شد.

بی بی سی در گزارشی در این باره نوشته است که بر مبنای طرح اولیه که در سال ۲۰۱۳ اعلام شده بود، فقط کسانی که در خط مقدم برای یک سال یا بیشتر با ارتش بریتانیا کار و سپس ترک وظیفه کرده بودند، واجد پذیرش بودند. بنابر آمار منتشر شده، حدود ۴۵۰ مترجم توانستند در چارچوب طرح اولیه با خانواده های شان به بریتانیا بروند.

گفته شده بر اساس طرح جدید حدود یک صد مترجم افغان که با نیروهای بریتانیایی کار کرده‌اند می‌توانند درخواست اقامت به این کشور را بدهند اما صدها مترجم دیگر همچنان از سوی طالبان تهدید می‌شوند.

بی بی سی نوشته است که یک مترج افغان به نام دوست، که با نیروهای بریتانیایی در هلمند کار کرده بود نتوانست در چارچوب طرح اولیه به بریتانیا بیاید.

او بعد از اینکه مورد تهدید گروه طالبان قرار گرفت، در سال ۲۰۱۰ از طریق ترکیه و فرانسه خود را به بریتانیا رساند تا در این کشور پناهندگی بدهد. حال با طرح جدید این مترجم افغان می‌تواند برای اقامت دایمی در بریتانیا درخواست بدهد.

این مترجم افغان ضمن استقبال از تصمیم جدید مقام‌های بریتانیا، در مورد سرنوشت صدها مترجم دیگر که شامل این طرح نمی‌شوند اظهار نگرانی کرده است.

مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند که خارج از طرح جدید، درخواست افراد دیگر نیز مورد به مورد ارزیابی خواهد شد.

 

در همین زمینه

Webpack App