کمپ مؤقت برای پناهجویان در جزیره لیسبوس. عکس از رویترز
کمپ مؤقت برای پناهجویان در جزیره لیسبوس. عکس از رویترز

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جزیره لیسبوس یونان رو به افزایش است. مقام های این جزیره از ۲۴۳ مورد مثبت ابتلا به این ویروس خبر داده اند.

مسئولان در جزیره لیسبوس یونان گفته اند که در چند روز گذشته بیش از ۷۰۰۰ پناهجو را که در جزیره لیسبوس در اردوگاه مؤقت به سر می‌برند، مورد آزمایش قرار داده اند. تا روز دوشنبه گذشته، رقم مبتلایان به ویروس کرونا در این کمپ به بیش از ۲۴۰ نفر رسیده بود. در این میان، نتیجه آزمایش ۱۲۰ مامور پولیس و ۴۰ تن از کارمندان در این اردوگاه منفی اعلام شده است.

پس از آتش سوزی ویرانگر در کمپ موریا که بیش از ۱۲ هزار تن را آواره نمود، برای اسکان دهی پناهجویان بی سرپناه در جزیره لیسبوس یک اردوگاه مؤقت ایجاد گردید. این کمپ در نزدیک کارا تیپه، جایی که در گذشته میدان تمرینات نظامی بود، ایجاد شده است. اداره مسئول در این جزیره گفته است که از تمام ساکنان این کمپ، به هدف آزمایش ویروس کرونا، نمونه گیری صورت خواهد گرفت.

در محلی که برای اسکان مجدد پناهجویان در نظر گرفته شده است، هزاران خیمه نصب شده که در هر کدام آن از هشت تا ده تن زندگی می‌کنند. بسیاری پناهجویان از رفتن به این اردوگاه خودداری می‌کنند. آن ها شکایت کرده اند که دسترسی کامل به امکانات زندگی و مواد بهداشتی ندارند. پناهجویان همچنان در هراس اند که با رفتن به این کمپ، ماه ها در قید نگه داری خواهند شد.

نوتیس میتاراچی، وزیر امور مهاجرت یونان روز دوشنبه در پارلمان این کشور گفت که در جزیره لیسبوس، یک اردوگاه "مدرن و مطمین" تاسیس خواهد شد. بسیاری از ساکنان جزیره لیسبوس با ایجاد کمپ جدید مخالفت کرده، گفته اند که پس از چندین سال وضعیت اسفناک در کمپ موریا، حالا باید مهاجران به جای دیگر انتقال یابند.

با این همه، در پیوند به آتش سوزی در کمپ موریا شش مهاجر نوجوان افغان بازداشت شده اند. وزیر امور مهاجرت یونان تاکید کرد، "کسانی که در آتش سوزی کمپ موریا دست داشتند دوره محکومیت شان را در یونان سپری کرده و سپس به کشورشان اخراج می‌شوند."


 

در همین زمینه