پس از آتش سوزی در کمپ موریا، هزاران پناهجو بی سرپناه شدند
پس از آتش سوزی در کمپ موریا، هزاران پناهجو بی سرپناه شدند

بعد از آتش سوزی ویرانگر در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان، ایتالیا می خواهد در همکاری با کلیسای کاتولیک ۳۰۰ پناهجو را از یونان و به خصوص جزیره لیسبوس بپذیرد.

انجمن کاتولیک «Sant'Egidio» روز سه شنبه در رم پایتخت ایتالیا اعلام کرد که توافقنامه مربوطه با وزارت داخله این کشور امضاء شده است. در یک خبرنامه این سازمان امدادی کاتولیک که در کنار سایر فعالیت‌هایش به مهاجران کمک می کند، آمده است که این توافقنامه «اولین پاسخ ایتالیا به درخواست اتحادیه اروپا» است.  

چنانچه این انجمن کاتولیک گفته است توافق اخیر یک «راهرو بشردوستانه» برای پذیرش ۳۰۰ پناهجو از یونان را در نظر دارد که اکثر این پناهجویان از لیسبوس پذیرش خواهند شد. 

گفته می شود که توافق کنونی برای ۱۸ ماه اعتبار دارد. از این توافق به خصوص خانواده های پناهجوی در معرض خطر بهره خواهند برد تا بتوانند با امنیت و به طور قانونی وارد ایتالیا شوند. در آنجا آنها از سوی اعضای انجمن کاتولیک و کلیسا ها مراقبت می شوند و برای ادغام اجتماعی نیز حمایت می گردند.  

در سال های گذشته کلیساهای کاتولیک و پروتستانت در ایتالیا از طریق به اصطلاح راهروهای بشردوستانه بیش از ۲۵۰۰ پناهجوی در معرض خطر از سوریه و همچنان شرق افریقا و لیبیا را پذیرش کرده اند. هزینه های پرواز و مراقبت از این پناهجویان بیشتر از طریق بودجه کلیسا و جمع آوری کمک ها تامین می شود. 

بعد از آتش سوزی بزرگ در کمپ موریا واقع در جزیره لیسبوس یونان که حدود دو هفته پیش رخ داد، تقریبا ۱۲۰۰۰ مهاجر این کمپ بی سرپناه شدند. آلمان به تدریج اعلام آمادگی کرد که در مجموع ۲۷۵۰ پناهجو را از جزایر یونان می پذیرد. بعد از آتش سوزی در کمپ موریا انتقادت زیادی نسبت به عدم تمایل سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای سهم‌گیری در پذیرش مهاجران از کمپ های پناهجویان در جزایر یونان وجود داشت.  

Pa/af(dpa,KNA)

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله

 

در همین زمینه