کاهش اخراج ها از آلمان به یونان (عکس آرشیف)
کاهش اخراج ها از آلمان به یونان (عکس آرشیف)

رقم اخراج پناهجویان رد شده از آلمان به یونان در حال کاهش است. گروه رسانه یی فونکه به نقل از پولیس فدرال آلمان گزارش داده است که از ماه جنوری تا آگست امسال، ۸۵ مهاجر به یونان بازگشتانده شده اند. در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۱ مهاجر از آلمان به یونان پس فرستاده شده بودند.

براساس گزارش گروه رسانه یی "فونکه" که روز جمعه (۲۵ سپتمبر ۲۰۲۰) به نشر رسید، در ماه مارچ (۵ تن)، اپریل (یک نفر) از آلمان به یونان اخراج شده اند. در ماه می این رقم به صفر رسیده بود. در ماه جولای ۱۶ تن و در ماه آگست ۱۲ مورد اخراج به یونان وجود داشته است.

براساس اطلاعات پولیس فدرال آلمان، از ماه جنوری تا ماه آگست سال ۲۰۱۶، ۲۲ پناهجو رد شده به یونان بازگردانده شده اند. ۱۹ مورد در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ و ۴۶ مورد در سال ۲۰۱۷ وجود داشته است.

در حال حاضر بیشتر پناهجویان از ترکیه به یونان می آیند. مبنای قانونی اخراج ها، مقررات دوبلین ۳ است. بر این اساس، همان کشور اتحادیه اروپا که یک پناهجو برای بار اول از طریق آن وارد خاک اروپا شده است، مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی اش را دارد.

مقررات دوبلین ۳، شرایط پذیرش و نحوه رسیدگی به درخواست پناهجویانی که از یک کشور عضو پیمان دوبلین درخواست خود را ارائه کردند اما از کشور دیگری سابقه درخواست یا ویزا داشته‌ اند را تعریف می ‌کند.

این قرارداد مشخص می ‌نماید که کدام کشور مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی را دارد و در کدام حالت باید پناهنده به کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا بازگردانده ‌شود. یک بانک اطلاعاتی به نام " EURODAC " برای ثبت اثر انگشت متقاضیان پناهندگی نیز وظیفه دارد تا شناسائی متقاضیان پناهندگی که قبلاً در کشور دیگری در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده بوده‌ اند را تسهیل کند. در قرارداد دوبلین ۳ تلاش شده است تا مسائل حقوق بشری به ویژه برای کودکان، بیماران و افراد آسیب ‌پذیر، خانواده‌ها و عدم جدایی اعضای خانواده از هم در نظر گرفته شود. در عین زمان، بسیاری از سازمان های مربوط به امور پناهندگی از اجرای این قانون و نحوه آن با توجه به وجود بندهای مشخص قید شده ابراز نگرانی می‌ کنند.

این کشورها شامل پیمان دوبلین می شوند: اتریش، بلحیم، بلغاریا، قبرس، جمهوری چک، دنمارک، استونیا، فنلند، فرانسه، آلمان، بریتانیا، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتوانیا، لتونیا، لوکزامبورگ، مالتا، هالند، پولند، پرتگال، رومانیا، سلواکیا، اسلونیا، اسپانیا، سویدن، ناروی، ایسلند و سویس.

 

در همین زمینه

Webpack App