تصویر یکی از مراکز ترانزیت برای مهاجران در مرز هنگری که توسط ارتش حفاظت می‌شود. عکس از پیکچر الیانس/فوتوشات/ ا.ولگی
تصویر یکی از مراکز ترانزیت برای مهاجران در مرز هنگری که توسط ارتش حفاظت می‌شود. عکس از پیکچر الیانس/فوتوشات/ ا.ولگی

مجارستان، پولند، جمهوری چک و سلواکیا پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی و مهاجرت این اتحادیه را رد می کنند.

رؤسای دولت های پولند، چک و مجارستان روز پنجشنبه پس از ملاقات با اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل، طرح تنظیم پذیرش پناهجویان و تقسیم اجباری مهاجران بر اساس سهمیه را غیر قابل قبول عنوان کرده اند. 

اندره بابیس، نخست وزیر جمهوری چک در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است که "ما باید جلو مهاجرت و سهمیه بندی ها را بگیریم." 

او در ادامه گفت: «این مقررات برای ما قابل قبول نیستند.» بابیس گفته است که استراتژی اتحادیه اروپا باید این باشد که مردم در وطن خود بماند. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجرستان همچنان گفته است که توافق نامه بین ۲۷ عضو اتحادیه اروپا فقط بر اساس یک پیشنهاد مجارستان امکان پذیر است. پس از آن، هیچ کس نمی تواند وارد اتحادیه اروپا شود، تا زمانی که یک شخص مراحل پناهندگی اش را کامل نکرده باشد. 

هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان، پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا را استقبال کرده است. زیهوفر گفت، آلمان که فعلا ریاست کمیسیون اروپا را به عهده دارد، تلاش خواهد کرد تا پایان سال به یک توافق برسد. این طرح پیشنهادی در اثر فشارهای آلمان که بحران مهاجرت سال ۲۰۱۵ را تجربه کرده، ایجاد شده است.

بر این اساس، کشورهای اتحادیه اروپا با درنظرداشت وضعیت اقتصاد و بزرگی اش مهاجران را باید بپذیرند. در بخشی از این طرح آمده است، هر کشور در بدل پذیرش هر مهاجری که می پذیرد، ۱۰ هزار یورو از بودجه بروکسل دریافت می کند. در صورت که یک کشور از پذیرش مهاجران خوداری کند، می تواند در برابر محکمه قرار گیرد. علاوه بر این، باید اخراج ها به صورت جدی و سخت تر اعمال گردد و کشورهای مبدا باید حاضر به پذیرش شهروندان شان باشند، در غیر آن صدور ویزای اتحادیه اروپا برای اتباع این کشور ها ممنوع خواهد گردید.

از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا باید به گونه جدی، محافظت صورت بگیرد. سرانجام کشورهای مبدا و ترانزیت مهاجران، باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند تا مردم دیگر به اروپا فرار نکنند.

قرار است که این پیشنهاد در جلسات سران دول کشورهای عضو اتحادیه اروپا به روزهای پنجشنبه و جمعه هفته آینده برای اولین بار مورد بحث قرار گیرد.

 

در همین زمینه