عکس آرشیف: پولیس کاله هنگام تخلیه یک کمپ مهاجران. عکس از رویترز
عکس آرشیف: پولیس کاله هنگام تخلیه یک کمپ مهاجران. عکس از رویترز

پولیس یک کمپ خودسرانه در شهر کاله را تخلیه کرد و حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ مهاجر را به مراکز پذیرایی انتقال داد. سازمان‌های خیریه می‌گویند که چنین اقدامی مشکل مهاجران بی سرپناه را حل نخواهد کرد.

حولی ساعت ۶ صبح روز سه شنبه ۲۹ سپتمبر، تعداد کثیری از نیروهای پولیس اطراف یک کمپ مهاجران در منطقه شفاخانه کاله را محاصره و یک ساعت بعدتر عملیات تخلیه کمپ خودسرانه مهاجران در این محل را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مهاجران که بیشتر آن‌ها مردان اتباع سومالیا، عراق، ایران و اریتریا بودند در گروههای جداگانه سوار بس ها شدند. به گفته سازمان‌های خیریه تعداد زیادی از مهاجران افراد زیرسن و بدون همراه بودند که هیچگونه خدمات ویژه برای آن‌ها در نظر گرفته نشده بود.

وزارت داخله فرانسه گفته است که بیشتر از ۶۰۰ مهاجر در جریان عملیات امروز به مراکز مختلف پذیرایی از مهاجران در مناطق مختلف انتقال داده شدند. همزمان پولیس مرزی فرانسه ۲۱ مهاجر غیرقانونی را دستگیر کرد.

در همین زمینه: تشدید عملیات تخلیه کمپ‌های مهاجران در کاله و نگرانی سازمان‌های خیریه

جلوگیری از تجمع مهاجران در یک منطقه

عملیات پولیس موجب شد که مهاجران خیمه‌ها، کیسه‌های خواب، کفش و لباس‌های خود را در کمپ رها کنند. سیلووه، یک فعال رضاکار از سازمان یوتوپیا ۵۶ به مهاجر نیوز گفت:«مهاجران نمی‌خواستند سوار بس‌ها شوند اما چاره‌ای نداشتند. بسیاری از آن‌ها نتوانستند اسباب و اسناد اداری شان را با خود بگیرند.»

لویی لو فرانک، فرمانده پولیس پا دوکاله که در جریان عملیات حضور داشت گفت که پولیس «می‌خواهد جلو تجمع دوباره مهاجران در کاله را بگیرد.» او در ادامه گفت محلی که کمپ مهاجران در آن موقعیت داشت غیرقابل دسترسی خواهد شد.

او گفت که بعد از برچیدن کمپ جنگل در سال ۲۰۱۶، عملیات امروز بزرگترین عملیات تخلیه یک کمپ خودسرانه مهاجران به شمار می‌رود.

به گفته فرماندار پولیس پا دوکاله، هدف از عملیات امرز انتقال مهاجران به سرپناه‌ها بود که باید قبل از رسیدن زمستان انجام می‌شد. او افزود که پولیس با این عملیات علیه قاچاقبران انسان نیز اقدام کرده است.

با این حال سازمان خیریه در کاله، تخلیه کمپ مهاجران را یک اقدام تکراری و بی نتیجه ارزیابی می‌کنند. سیلووه، از سازمان یوتوپیا ۵۶ گفت که این کار بی فایده است، زیرا «مهاجران در روزهای آینده، یا حتی همین امشب به اینجا بر می‌گردند.»

مایا کونفورتی، از انجمن مسافرخانه مهاجران نیز گفت برخی از مهاجران به دلیل وضعیت خاص نمی‌توانند در فرانسه پناهندگی بدهند و می‌خواهند به انگلستان بروند. 

 

در همین زمینه