یک مرکز نگهداری خارجیان در فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس. عکس( آرشیف) از مهاجر نیوز
یک مرکز نگهداری خارجیان در فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس. عکس( آرشیف) از مهاجر نیوز

یک سازمان مدافع خارجیان در مرزهای فرانسه از رفتار تبعیض آمیز پولیس در برابر خارجیان انتقاد می‌کند و می‌گوید که آنان به گونه غیرقانونی از سوی پولیس تحت تحقیق و بازداشت قرار می‌گیرند.

سازمان ملی کمک به خارجیان در مرزهای فرانسه (Anafé) روز سه شنبه ۲۹ سپتمبر گزارش سالانه خود درباره مراکز نگهداری خارجیان در مرزهای زمینی و هوایی فرانسه (Zapi) را منتشر کرد. بنابر این گزارش، بیشتر خارجیان به محض خروج از هواپیما یا ترن، توسط پولیس مرزی بازداشت و به مراکز نگهدای انتقال داده می‌شوند تا وضعیت قانونی آن‌ها بررسی گردد.

به گفته سازمان انافه، در سال روان نیز شماری از خارجیان محروم از آزادی در مرزهای فرانسه به اطلاعات لازم در مورد وضعیت خود دسترسی ندارند. آنان همچنین از دسترسی به مترجم، خدمات بهداشتی، غذای کافی و ثبت قانونی درخواست پناهندگی محروم هستند و در مواردی از سوی پولیس تحت فشار و حتی خشونت قرار می‌گیرند.

مهاجر نیوز با لور پالن، مدیر سازمان انافه گفتگو کرده است:

مهاجر نیوز: چه تعداد خارجی در مراکز نگداری(یا انتظار) به سر می‌برند؟ وضعیت آن‌ها چگونه است؟

لور پالن: به گفته وزارت داخله، در ۲۵ اکتوبر۲۰۱۹ در فرانسه ۹۶ مرکز نگهداری خارجیان از جمله ۶۴ مرکز در فرودگاه‌ها وجود داشت. رقم افراد بازداشت شده در این مراکز مانند سال گذشته بسیار بالاست: در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۱۶۰۰۰ نفر و ذر شش ماه اول سال ۲۰۱۹ به ۶۸۰۰ نفر می‌رسید.

مشکلات اساسی در این مراکز، تغییر خاصی نکرده‌اند: عدم ثبت درخواست پناهندگی یا اخراج بدون بررسی درخواست، محروم کردن مهاجران زیرسن با یا بدون همراه از آزادی، عدم دسترسی به اطلاعات، مترجم و وکیل مدافع، عدم دسترسی به تیلفون، داکتر یا خدمات بهداشتی، غذای کم و بی کیفیت، مراکز نگهداری کثیف و اظهارات نژادپرستانه، فشار، ارعاب و خشونت از سوی پولیس.

اما امسال یک نظریه جدید به نام « خطر مهاجرتی» نیز مطرح شده است. بر پایه این نظریه، پولیساز روی «:غریزه» می‌تواند تشخیص دهد که یک فرد می‌خواهد در فرانسه پناهندگی بدهد یا نه. البته این نظریه مبنای حقوقی و قانونی ندارد و کاملا سیاسی است، مثل تهدید «ترغیب مهاجران» که به بهانه‌ای برای نپذیرفتن مهاجران بدل شده است.

مقام‌های مسئول این رفتار پولیس با خارجیان را «غریزه پولیسی» می‌نامند که کاملاً تبعیض آمیز است زیرا پولیس می‌تواند با تکیه بر ملیت، جنس و کشور مقصد یک فرد، « خطر مهاجر شدن» او را ارزیابی کند. این رفتار در مراکز نگهداری مختلف از هم فرق می‌کند. مثلاً در فرودگاه رواسی شارل دوگل، در شمال پاریس، این طرز تلقی وجود دارد که زنان امریکای لاتین و مرکزی« یک خطر مهاجرتی» برای اسپانیا به شمار می‌روند. در مارسی، خارجیان افریقای شمالی و در بووه، خارجیانی که از یونان یا بلغاریا می‌آیند برای پولیس خطر مهاجرتی محسوب می‌شوند.

به هر صورت، تحقیق پولیس از خارجیان در شرایط خیلی دشوار و تحت فشار واقعی صورت می‌گیرد و تمامی تلاش‌ها برای آن است که پولیس به شما القا کند که چه باید بگوئید.

بیشتر بخوانید: فرودگاه‌های پاریس: «زپی» و مسافران بدون مدرک

مهاجر نیوز: برای اولین بار شمار در گزارش تان از رفتار‌های متفاوت با زنان و مردان در مرازک نگهداری صحبت می‌کنید....

لور پالن: ما چشمدید‌های زیادی از رفتارهای متفاوت، تحقیرآمیز و تبعیض آمیز در برابر زنان یا افراد تراجنسی را دریافت کرده‌ایم. به طور نمونه در مراکز نگهداری در پاریس زنان و مردان از هم جدا نیستند یا زنان به مواد بهداشتی و قرص زنانه در بکس‌های سفری شان، دسترسی ندارند. وقتی یک زن در این موارد نیاز داشته باشد به او می‌گویند چرا از اول پیش بینی نکرده است. این رفتار کودکانه، تحقیر و القای حس گنهکاری در برابر زنانی صورت می‌گیرد که مواد بهداشتی ذخیره همراه خود ندارند.

از سوی دیگر، زنان حامله معمولاً از سوی پولیس یک خطر مهاجرتی محسوب می‌شوند زیرا پولیس تصور می‌کند که آنها آمده‌اند تا در فرانسه وضع حمل کنند.

در کنار این‌ها، خدمات صحی نیز محدود است، پولیس در ملاقات شما با داکتر حضور دارد و تصدیق داکتر نیز به پولیس تحویل داده می‌شود. برخی از زنان به ما گفته‌اند که به زور و بدون مترجم، تحت معاینه قرار گرفته‌اند.

 مهاجر نیوز: آیا کودکان نیز در مراکز نگهداری به سر می‌برند؟

لو پالن: با وجود این که این مساله خلاف کنوانسیون ژنیو و کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان است، سالانه دهها فرد زیرسن در مراکز نگهداری در فرانسه بازداشت می‌شوند. بر بنیاد آخرین ارقام وزارت داخله، ۲۳۲ فرد زیرسن و بدون همراه در سال ۲۰۱۸ در مراکز نگهداری به سر می‌بردند. از این رقم ۷۷ تن اخراج شده‌اند.

  حقوق کودکان در این مراکز مانند بزرگ سالان، نقض می‌شود. به تازگی یک خارجی زیرسن که با پاسپورت جعلی به ستراسبورگ رسیده بود تنها بعد از چندین روز موفق شد به کمک ما درخواست پناهندگیش را ثبت کند. اداره خدمات اجتماعی برای اطفال (Ase) مسئولیت این مهاجر را به عهده گرفت اما همزمان پولیس او را به استفاده از اسناد جعلی متهم کرد. حال آن که مطابق کنوانسیون ژنیو، نمیتوان از یک کودک به دادگاه شکایت کرد.

وقتی ما در داگاه توضیح دادیم که او زیرسن است قاضی دوسیه را لغو کرد زیرا صلاحیت محکمه یک کودک را نداشت.

روز ۲۴ سپتمبر ۲۰۲۰ طرح یک قانون درباره توقیف افراد زیرسن به پارلمان ارائه شد. همزمان شورای ملی حقوق بشر توصیه کرد که بازداشت افراد زیرسن محدود گردد. ما خواهان پایان دادن به بازداشت افراد زیرسن در مراکز نگهداری هستیم اما این درخواست ما نادیده گرفته شد زیر مقام‌های مسئول فکر می‌کنند چنین اقدامی باعث تشویق مهاجرت خواهد شد.

در همین زمینه: هفده مهاجر زیر سن و تنها در میدان هوایی رواسی در بازداشت به سر می‌برند

مهاجر نیوز : با درنظرداشت وضعیت در مراکز نگهداری، شما چه توصیه‌هایی دارید؟

لور پالن: برای اولین بار، سازمان کمک به خارجیان در مرزهای فرانسه(انافه) در گزارش سالانه خود هیچ توصیه‌ای به مسئولان نکرده است. با این حال، اگر این گزارش را در یک پیام خلاصه کنیم باید به بازداشت اداری خارجیان پایان داده شود.

 

در همین زمینه