عکس از آرشیف: ماموران پولیس بوسنیا مهاجران را به یک کمپ در سارایوو هدایت می کنند./عکس: EPA/Fehim Demir
عکس از آرشیف: ماموران پولیس بوسنیا مهاجران را به یک کمپ در سارایوو هدایت می کنند./عکس: EPA/Fehim Demir

پولیس بوسنیا پس از انتقال صدها مهاجر از یک کمپ به جای دیگر، آن را مسدود کرد. مهاجران به یک کمپ دور از شهر انتقال داده شدند که دارای امکانات لازم برای زندگی در فصل زمستان نیست. این جدیدترین مورد از یک سلسله اقدامات سختگیرانه علیه چنین مراکز دانسته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری های اسوشیتدپرس و مسئولین سازمان ملل، مقام های بوسنیا صدها مهاجر را از یک کمپ در منطقه کرایینا که در شمال غرب کشور قرار دارد، روز چهارشنبه خارج کردند. این اردوگاه که در شهر بیهاج موقعیت دارد، تخلیه و سپس مسدود گردید.

باشندگان آن که عمدتا مردان جوان بودند، با استفاده از بس به یک کمپ دوردست انتقال داده شدند که از امکانات لازم برای فصل زمستان برخوردار نیست و ظرفیت آن کامل شده است.

پتر فان دیر آوویرایرت از سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) که وابسته به سازمان ملل متحد است، در صفحه تویتر خود نوشت: «مسئولان در ولایت اونا سانا همه ۳۵۰ باشنده را از مرکز اقامت مهاجران که بیرا نام دارد، به لیپا انتقال دادند که ظرفیت آن کامل شده است و بیشتر از این گنجایش ندارد.»

او ویدیویی را نیز نشر کرد که در آن گروهی از مهاجران بیرون از این کمپ دوردست در قریه لیپا دیده می‌شدند. این مقام سازمان بین المللی مهاجرت افزود که برخی از آن ها با پای پیاده عازم شهر بیهاج شده اند که در نزدیکی مرز بوسنیا با کرواسیا قرار دارد.

او نوشت: «همه امشب در فضای باز خواهند خوابید که ناراحت کننده است، غیرانسانی است و غیرضروری. بحران های انسانی این گونه آغاز می‌شوند.»

آوویرایرت به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت، این کمپ در نزدیکی قریه لیپا موقعیت دارد که حدود ۲۰ کیلومتر از بیهاج دورتر واقع شده است و در ماه اپریل تاسیس گردید.

او در ادامه گفت: «از این اردوگاه فقط می‌توان در هوای تابستانی استفاده کرد» و ممکن است که به زودی بسته شود.

پناه دادن در شرایط رقت بار

مقام های بوسنیا از این اقدام دفاع کرده و گفتند، مطمئن هستند که به مهاجران در این کمپ به خوبی رسیدگی می‌شود. در فرستنده رادیو و تلویزیونی بوسنیا «BHRT» به نقل از نرمین کلیاجیچ، یک مقام محلی حکومتی گفته شد: «ما حاضریم کمک های تکنیکی لازم را در اختیار بگذاریم و مطمئن هستیم که در لیپا جای خالی وجود دارد و این که امکان ساخت یک کمپ مناسب برای دو تا سه هزار مهاجر وجود دارد.»

او گفت: «من فکر می‌کنم که می‌شود شرایط لازم را برای اقامت آن ها در فصل زمستان فراهم کرد.»

مقام های محلی مدت های طولانی بود که سعی داشتند کمپ بیرا را مسدود کنند. بیرا یکی از هفت مرکزی است که در بوسنیا توسط «آی او ام» اداره می‌شود. آن ها افزون بر این قصد دارند در روزهای آینده یک کمپ دیگر را که ۷۰۰ مهاجر آن جا سکونت دارند، مسدود کنند و هنوز معلوم نیست که ساکنان آن به کجا انتقال خواهند یافت.

بیش از نیم ظرفیت مجموعی پذیرش مهاجران در بوسنا را این پنج مرکز مهاجران در منطقه کرایینا دارند. حتی پیش از این که کمپ بیرا مسدود شود، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن در فضای باز می‌خوابیدند. بسیاری از مهاجرانی که مقام های بوسنیا از پذیرش آن ها در کمپ ها خودداری کرده اند، در جنگل هایی که در نزدیکی مرز بوسنیا با کرواسیا قرار دارد، پناه جسته اند. آن ها در خیمه هایی زندگی می‌کنند که از شاخه های درخت ساخته شده اند.

هزاران مهاجر که سعی دارند خود را به کشورهای اتحادیه اروپا برسانند، در بوسنیا گیر مانده اند. بیشتر آن ها در سارایوو، پایتخت بوسنیا و کراینا زندگی می‌کنند. زیرا در مناطق دیگر بوسنیا که از نظر قومی تقسیم شده است، مقام ها از پذیرش آن ها خودداری می‌کنند. اتحادیه اروپا برای کمک به بوسنیا در مدیریت امور مهاجرانی که از خاکش عبور می‌کنند، ۶۰ میلیون یورو (برابر با ۷۰.۳ میلیون دالر) در اختیار این کشور گذاشت. بیشتر این مبلغ به تمویل کمپ های مهاجرانی اختصاص داده شده که توسط سازمان «آی او ام» اداره می‌شوند.

 

در همین زمینه