یک قایق مهاجران در کانال مانش. عکس از فرمانداری دریای شمال فرانسه
یک قایق مهاجران در کانال مانش. عکس از فرمانداری دریای شمال فرانسه

در عملیات مشترک چندین کشور اروپایی، ۱۲ تن به اتهام عضویت در یک شبکه قاچاق مهاجران دستگیر شدند. متهمان مهاجران را از طریق کانال مانش به بریتانیا انتقال می‌دادند. مقام‌های بریتانیایی می‌گویند تنها در ماه سپتمبر ۱۹۵۱ مهاجر غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند.

اداره همکاری قضایی اروپا (Eurojust) روز چهارشنبه ۳۰ سپتمبر اعلام کرد که در جریان یک عملیات مشترک با پولیس بین المللی انترپل، ۷ عضو یک شبکه قاچاق انسان در فرانسه، ۳ تن در بریتانیا و ۲ تن دیگر در هالند دستگیر شده‌اند.

پولیس در جریان بازرسی ده کشتی بادی موتوری، ۱۵۰ واسکت نجات، چندین موتر و مبلغ ۴۸۰۰۰ یورو پول نقد را از نزد متهمان به دست آورده است.

اداره همکاری قضایی اروپا در خبرنامه‌ای گفت که بیشتر اعضای شبکه دستگیر شده اتباع ایرانی هستند که در فرانسه، هالند و بریتانیا زندگی می‌کنند.

پولیس این افراد را متهم کرده است که برای انتقال مهاجران به بریتانیا از طریق کانال مانش، از هر نفر مبلغ ۳۰۰۰ یورو اخذ کرده و به این ترتیب سود مالی هنگفتی به دست آورده‌اند.

عملیات دستگیری این افراد روز دوشنبه در فرانسه، بریتانیا، هالند و بلژیک انجام شد و چندین روز طول کشید.

افزایش ورود مهاجران غیرقانونی به بریتانیا

بخش عمده مهاجرانی که در شهر کاله در شمال فرانسه زندگی می‌کنند خواهان رفتن به انگلستان هستند. از آغاز سال روان شمار مهاجرانی که موفق شده‌اند به گونه غیرقانونی با کشتی‌های کوچک از کانال مانش عبور کنند فوق العاده افازیش یافته است.

مقام‌های بریتانیایی روز چهارشنبه اعلام کردند که ۲۳ مهاجر غیرقانونی توانسته‌اند در دو کشتی خود را به این کشور برسانند.

به گفته این مقام‌ها تنها در ماه سپتمبر ۱۹۵۱ مهاجر از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شده‌اند.

از زمان تشکیل یک واحد تشدید مبارزه با شبکه‌های قاچاقبران توسط فرانسه و بریتانیا در ماه جولای امسال، ۹۸ تن به ظن قاچاق مهاجران در فرانسه دستگیر و ۱۰ تن از آنان محکوم شده‌اند. مقام‌های بریتانایی نیز گفته‌اند که از ورود ۵۰۰ مهاجر غیرقانونی به این کشور جلوگیری کرده‌اند.

 

در همین زمینه