مهاجرانی که در تلاش عبور از مرز هنگری و صربستان در 
ماه جنوری امسال بودند
Photo: Darko Vojinovic / AP Photo
مهاجرانی که در تلاش عبور از مرز هنگری و صربستان در ماه جنوری امسال بودند Photo: Darko Vojinovic / AP Photo

برخی از سازمان های غیردولتی در صربستان می‌گویند، شمار مهاجرانی که در مرز این کشور جمع می‌شوند تا خود را به اروپای غربی برسانند، رو به افزایش است.

رادوس جورُویچ، مدیر اجرایی مرکز حمایت از پناهجویان در بلگراد به خبرگزاری رویترز گفت: «هر روز۱۵۰ مهاجر از جنوب وارد صربستان می‌شوند.»

این سازمان غیردولتی و گروه های مشابه می‌گویند، شمار مهاجرانی که به صربستان می‌رسند و از تلاش آن ها برای عبور از مرز جلوگیری می‌شود، رو به افزایش است.

به گزارش رویترز، «ده ها مهاجر از کشورهای خاورمیانه و افریقا در حومه شهر سوبوتیکا که در شمال صربستان قرار دارد، خیمه زده اند.» بیشتر این افراد با وجود کنترول های شدید مرزی، هنوز امیدوارند که بتوانند از مرز عبور کنند و خود را به مجارستان برسانند. برخی از آن ها قصد دارند سفرشان را به کشورهای اروپای غربی از طریق رومانیا ادامه دهند.

آیا در مرز رومانیا از روش به عقب راندن اجباری استفاده می شود؟

هفته گذشته، شبکه خبری یورونیوز از افزایش پیوسته شمار مهاجرانی خبر داد که ادعا می‌کنند توسط گاردهای مرزی رومانیا با استفاده از خشونت به عقب رانده شده بودند. در تصاویری که کارمندان مرکز حمایت از پناهجویان (APC-CZA) در اختیار یورونیوز گذاشتند، صفحه های شکسته شده تیلفون های موبایل دیده می‌شدند. بر روی یکی از این تصاویر که به تاریخ ۸ اگست سال ۲۰۲۰ گرفته شده اند، آثار ضرباتی که با شلاق یا چوب به پشت یک مرد (مهاجر) وارد شده، مشهود بود.

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، شمار زیادی از مهاجران که سعی می‌کنند با عبور از مرز صربستان خود را به رومانیا برسانند، با رفتار خشونت آمیز گاردهای مرزی مواجه می‌شوند. این تصاویر فقط یک نمونه است از رفتاری که با این مهاجران صورت می‌گیرد.

به گفته یک گروه از مهاجران، یکی از نیروهای گارد مرزی رومانیا یک شلاق داشت که از آن علیه پناهجویان استفاده می‌کرد و تقریبا چشم یکی از آن ها را (با ضربات شلاق) درآورد.

به گفته یورونیوز، از آن جایی که عبور از مجارستان و ادامه سفر به کشورهای اروپای غربی برای مهاجران به شدت دشوار شده است، بسیاری از آن ها سعی می‌کنند با ورود به صربستان و عبور از مرز این کشور با رومانیا به سفرشان ادامه دهند. این معبر مرزی در مسیر موسوم به بالقان به یک «کانون جدید» تبدیل شده است.

در اواسط ماه سپتمبر، سازمان غیردولتی این تصاویر را در تویتر همراه با توضیحاتی به زبان صربستان نشر کرد. بر اساس ترجمه گوگل، در این توضیحات آمده است: «امشب، در مرز میان صربستان با رومانیا، مهاجران فلسطینی مورد لت و کوب بی رحمانه پولیس مرزی رومانیا قرار گرفتند و بعد به صربستان به عقب رانده شدند. این مهاجران گفتند که پولیس رومانیا آن ها را با باتون و مشت مورد لت و کوب قرار داد و زمانی هم که بر روی زمین افتاده بودند، به لت و کوب شان ادامه داده اند.»

رومانیا استفاده از خشونت را انکار می‌کند

به گزارش یورونیوز، پولیس مرزی رومانیا استفاده از خشونت را نمی‌پذیرد. پولیس رومانیا در پاسخ به این فرستنده رادیویی تلویزیونی گفت: «همه اقداماتی که توسط گارد مرزی رومانیا علیه مهاجرانی انجام شده که به صورت غیرقانونی در مرزها حضور داشتند، باید در هماهنگی با قوانین ملی و بین المللی بوده باشد که احترام به موازین حقوق بشر در شمول آن است». بازرسی کل پولیس مرزی به شبکه یورونیوز گفت که تا ماه جولای سال ۲۰۲۰ «از ادامه سفر ۱۸۲۳ مهاجر در مرز رومانیا با صربستان که سعی داشتند به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند، جلوگیری شده است.»


مهاجران در مسیر بالقان در بلگراد، پایتخت صربستان استراحت می کنند./عکس: EPA/KOCA SULEJMANOVIC

مهاجران در مسیر بالقان در بلگراد، پایتخت صربستان استراحت می کنند./عکس: EPA/KOCA SULEJMANOVIC

یک سازمان غیردولتی دیگر در صربستان به نام اینفوپارک به شبکه خبری یورونیوز گفت، شمار مهاجرانی که می‌گویند از رومانیا به صربستان به عقب رانده شده اند، رو به افزایش است.

رادوس جورویچ، از سازمان غیردولتی «APC-CZA» این مطلب را تایید کرد و گفت طی سه یا چهار ماه گذشته و همزمان با افزایش مهاجرانی که سعی دارند از صربستان به رومانیا بیایند، خشونت علیه آن ها نیز بیشتر شده است.

افزایش مهاجران در صربستان سویتلانا پالیچ، خانم سخنگوی کمیساریای حکومت صربستان برای مهاجران به رویترز گفت که «تعداد مهاجران در صربستان در مقایسه با همین دوره در سال گذشته، ۳۰ درصد افزایش یافته است.»

پالیچ در مورد دلیل افزایش شمار مهاجران چیزی نگفت. اما به گفته خبرگزاری رویترز، کنترول های سختگیرانه در مرز صربستان با مجارستان و کرواسیا «باعث شده که برخی از (مهاجران) در صربستان گیر بمانند.»

براساس جدیدترین داده های کمیساریای عالی سازمان ملل برای مهاجرت که در اواخر ماه اگست نشر شده است، در حال حاضر حدود ۱۶ هزار و ۲۱۰ آواره، پناهجو و مهاجران بی جاشده در کشورهای حوزه بالقان به سر می‌برند.

در بوسنیا و هرزگوینا، شمار آن ها تقریبا دو برابر شده و به ۱۰ هزار و ۷۵ تن رسیده است. تقریبا ۲۱ درصد از مهاجران در این منطقه از افغانستان و ۱۴ درصد از آن ها از پاکستان هستند. اکثریت قریب به اتفاق آن ها، یعنی بیش از ۳۶ درصد از کشورهای مختلف به این جا آمده اند. حدود ۳ درصد از آن ها را شهروندان مراکشی تشکیل می‌دهند.

مصمم به ادامه تلاش

ارقام کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) نشان دهنده افزایش تدریجی مهاجران بین جولای سال ۲۰۱۶ و جولای سال ۲۰۲۰ است. ارقامی که برای جولای سال ۲۰۲۰ ارائه شده، اندکی کمتر از تعداد مهاجران در ماه جولای سال ۲۰۱۹ است.

مهاجرانی مانند سمیر از مراکش و عادل فاریس که هر دو با رویترز صحبت کردند، می‌خواهند بازهم برای عبور از مرز تلاش کنند. هر دوی آن ها چند بار سعی کردند از مرز صربستان با کرواسیا عبور کنند، اما هربار توسط گزمه پولیس و اردو متوقف شدند. حالا هر دو در سوبوتیکا در انتظار فرصتی برای عبور از مرز هستند. سمیر به رویترز گفت: «ما در این جا ...هیچ چیز نداریم و من تمام وقت دعا می‌کنم که بتوانم خود را زمانی به اروپای (غربی) برسانم.»

عادل فاریس افزود: «می‌دانم که مرز بسته است و عبور از آن کار آسانی نیست. اما بالاخره راهی پیدا خواهیم کرد.»


 

در همین زمینه