پناهجویان در مسیر جاده ای مرزی میان بوسنیا و کرواسیا
پناهجویان در مسیر جاده ای مرزی میان بوسنیا و کرواسیا

مقامات منطقه ای اعلام کرده اند که در جریان عملیات تخلیه اردوگاه بیهاک در بوسنیا درگیری رخ داده که در نتیجه دو تن جان باخته اند. ۱۸ تن دیگر نیز زخمی گردیده اند که وضع چند تن شان وخیم است.

بوسنیا از دیرزمانی به این سو یکی از مسیرهای اصلی عبور مهاجران به کشورهای غرب اروپا بوده و از پنج سال به این سو صدها پناهجو از کشورهای جنوب آسیا، خاورمیانه و شمال افریقا در این کشور گیرمانده اند.

پولیس بوسنیا روز چهارشنبه تلاش کرد که کمپ خودساخته بیهاک را تخلیه کرده و مهاجران را به اردوگاهی در ۵۰ کیلومتری منطقه ببرند، اما حملاتی از سوی مهاجران افغان و پاکستانی رخ داد.

از زمانی که کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ مرزهای خود را به روی پناهجویان تازه وارد بستند، بوسنیا مقصد نهایی بسیاری از مهاجران شده است. بسیاری از مهاجران امیدوارند که از شمال غربی بوسنیا به کرواسیا عضو غربی اتحادیه اروپا بروند.

در حال حاضر بالغ بر ۱۰ هزار مهاجر در بوسنیا زندگی می کنند. گفته می شود که یک چهارم آنها در جنگل ها، ساختمان های متروکه و کنار جاده ها زندگی می کنند.

مقامات در شمال غربی این کشور به بستن مراکز خودساخته مهاجران در حاشیه شهرها آغاز کرده اند؛ زیرا آنها بیش از حد شلوغ شده اند. عصر روز چهارشنبه ۳۵۰ نفر را از بیهاک به اردوگاه لیپا بردند؛ جایی که در حال حاضر با حدود ۱۰۰۰ نفر بسیار پر شده است.

سازمان بین المللی مهاجرت IOM) ، که هفت اردوگاه را در بوسنیا اداره می کند، گفته که تازه واردان در خارج از اردوگاه اسکان داده شدند و مجبور بودند شب را در سرما سپری کنند.

هیئت اتحادیه اروپا در بوسنیا این شیوه انتقال را محکوم کرد. در بیانیه این هیئت آمده است: «در نتیجه، صدها نفر در شرایط سخت جوی بدون سرپناه و دسترسی به کمک های اولیه رها شده اند. این اقدامات غیرمسئولانه زندگی بسیاری ها را به خطر می اندازد.»

 

در همین زمینه