لاستیک های موتر که بر روی آب شناور هستند./عکس: Picture-alliance/dpa/AP/O.Calvo
لاستیک های موتر که بر روی آب شناور هستند./عکس: Picture-alliance/dpa/AP/O.Calvo

به گزارش سازمان ملل متحد، طی هفت سال گذشته بیش از ۲۰ هزار مهاجر و آواره که سعی داشتند از بحیره مدیترانه عبور کنند، غرق شدند.

در این میان شمار مهاجرانی که از طریق بحیره مدیترانه به ایتالیا رسیده اند، در مقایسه با سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است.

چیارا کاردولیتی، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای ایتالیا گفت، این که مردم به شمول زنان و کودکان در حالی که سعی می کنند از تعقیب در محل زندگی شان فرار کنند، جانشان را به خاطر نداشتن تجهیزات لازم از دست می دهند، غیرقابل قبول است. 

او اعلام کرد که از سال ۲۰۱۳ تا به حال مجموعا ۲۰ هزار و ۴۰۰ تن جانشان را در آب های مدیترانه از دست داده اند. به تاریخ ۳ اکتبر سال ۲۰۱۳، در پی غرق یک کشتی حامل مهاجران که در برابر ساحل جزیره ایتالیایی لمپه دوزا رخ داد، دست کم ۳۶۸ تن جانشان را از دست دادند. این یکی از نخستین مواردی بود که شمار قابل توجهی از مهاجران به خاطر غرق شدن کشتی شان در بحیره مدیترانه جانشان را از دست می دادند. 

تعداد اجسادی که در بحیره مدیترانه قرار دارد، ممکن است بالاتر از این باشد و بیرون کشیدن آن ها مدت زیادی به طول خواهد انجامید. براساس گزارش ها ممکن است اجساد برخی از قربانیان هیچگاه پیدا نشود.

کاردولیتی از اتحادیه اروپا خواست که وظیفه اش را انجام دهد

کاردولیتی گفت که وظیفه نجات مهاجران از بحر نباید به تعداد اندکی از سازمان ها مانند گارد ساحلی ایتالیا، گروه معدودی از سازمان های غیردولتی و کشتی های تجاری واگذار شود که آمادگی ندارند و فقط به صورت تصادفی در آن نزدیکی بوده اند. اما او براین نیز تاکید کرد که کشورهای اتحادیه اروپا در حاشیه بحیره مدیترانه در بسیاری از موارد وظیفه نجات مهاجران را از بحر به عهده می گیرند و این وضعیت غیرقابل قبول است.

کاردولیتی در این سخنرانی که در روم انجام داد، خواهان ایجاد یک پلان جامع نجات و اسکان مجدد مهاجران و شمولیت همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آن شد.  

افزایش شدید مهاجرانی که از طریق بحر وارد اتحادیه اروپا می شوند

در این میان، وزیر داخله ایتالیا ارقام به روز شده مهاجرانی را نشر کرد که از آغاز سال ۲۰۲۰ تا به حال وارد سواحل ایتالیا شده اند و براین اساس از آغاز سال تا به حال تقریبا ۲۴ هزار پناهجو به بندرهای ایتالیا رسیده اند.

در مقایسه با شمار مهاجرانی که در سال گذشته طی همین دوره وارد ایتالیا شدند، تعداد این مهاجران افزایش ۳۰۰ درصدی داشته است. در سال ۲۰۱۹ تعداد آن ها به ۷۹۰۰ تن می رسید.


 

در همین زمینه