گروهی از مهاجران کشتی سی واچ ۴ در انتظار انتقال خود به یک کشتی ایتالیایی در بندر پالرمو هستند، ۲ سپتمبر ۲۰۲۰. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران کشتی سی واچ ۴ در انتظار انتقال خود به یک کشتی ایتالیایی در بندر پالرمو هستند، ۲ سپتمبر ۲۰۲۰. عکس از رویترز

مقام‌های ایتالیایی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، صدها مهاجر را در چندین کشتی در نزدیکی بنادر ایتالیا قرنطین کرده‌اند. وضعیت این مهاجران در داخل کشتی‌ها روشن نیست و هیچگونه اطلاعاتی در مورد شرایط زندگی آن‌ها منتشر نشده است.

مهاجرانی که بعد از عبور از دریای مدیترانه به جزیره لامپدوسا در ایتالیا می‌روند در آغاز حق ندارند در بندر پیاده شوند. آن‌ها معمولاً به کشتی‌هایی در نزدیکی بندر انتقال داده می‌شوند تا از ازدحام بیش از حد در تنها مرکز پذیرش جزیره جلوگیر ی شود. این مرکز ظرفیت کمتر از ۱۰۰ تن را دارد. گذشته از همه، مهاجران تازه وارد در این کشتی‌ها، مدت دو هفته را باید در قرنطین بگذرانند.

فلاویو دی جیاکومو، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید:« این مهاجران باید مدت دو هفته قرنطین شوند اما در عمل بیشتر طول می‌کشد.»

بیشتر بخوانید: در روزهای اخیر حدود ۹۰۰ مهاجر وارد لامپدوسا شدند

فقدان اطلاعات در مورد مهاجران در داخل کشتی‌ها

در حالی که صدها مهاجر که بیشتر آن‌ها تونسی هستند، در کشتی‌ها قرنطین شده‌اند، گزارش‌ها در مورد وضعیت آن‌ها به ندرت منتشر می ‌شود. سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید که اطلاعات ناچیزی در مورد این مراکز شناور در اختیار دارد. فلاویو دی جیاکومو به مهاجر نیوز گفت:«اعضای ما در داخل کشتی‌ها حضور ندارند به همین دلیل ما اطلاعات کمی در این مورد داریم. ما نمی‌دانیم چند نفر در آن‌جا نگهداری می‌شوند و وضعیت آن‌ها چگونه است؟»

این در حالیست که به گفته مجدی کربی، نماینده جریان دمکراتیک در پارلمان تونس حدود ۷۰۰ مهاجر تنها در کشتی ازورا در آب‌های اگوستا به سر می‌برند:«من با افرادی در عرشه این کشتی تماس دارم اما نمیدانم در سایر کشتی‌ها چه تعداد مهاجر نگهداری می‌شوند. در کالابرا و پالرمو هم وضعیت مشابهی وجود دارد.»

روز ۱۸ سپتمبر، این نماینده پارلمان در حساب تویتر خود ویدیویی را منتشر کرد با این شرح:« تلاش یک مهاجر برای خودکشی.» در تصاویر مردی دیده می‌شود که عده‌ای دورش را گرفته‌اند. به گفته مجدی کربی، این مهاجر را به شفاخانه انتقال دادند.

روز اول اکتوبر او بار دیگر از تلاش ۵ مهاجر تونسی برای فرار از یک کشتی قرنطین شده در بندر پالرمو خبر داد. او توضیح داد که دو تن از مهاجران بعد از افتادن روی زمین، پای شان شکست و سه تن دیگر نیز هنگام فرار توسط پولیس دستگیر شدند.

ناپدید شدن یک مهاجر بعد از تلاش برای فرار از کشتی

یکشنبه گذشته تعدادی از رسانه‌های ایتالیایی گزارش دادند که سه مهاجر از کشتی ازور در بندر اگوستا خود را به دریا انداخته‌اند. دو تن از این مهاجران توسط امدادگران نجات داده شده‌اند اما سومی ناپدید شده است. گمانه زنی ها بر این است که شاید این مهاجر غرق شده باشد.

در همین زمینه: سه مهاجر قرنطین شده در یک کشتی ایتالیایی خود را به دریا انداختند

مجدی کربی می‌گوید که «مهاجرانی که تلاش دارند از کشتی‌ها فرار کنند از اخراج شان به تونس می‌ترسند.» گفته می‌شود دهها مهاجر از کشتی‌های قرنطین شده به مراکز اخراج فرستاده شده‌اند. تعداد دیگری حکم ترک خاک ایتالیا را دریافت کرده‌اند.

به گفته مجدی کربی، به خوبی روشن نیست که چرا رفتار مقام‌های ایتالیایی با مهاجران متفاوت و مبهم است. در کنار کسانی اخراج می‌شوند یا دستور ترک ایتالیا را دریافت می‌کنند، تعدادی مستحق پناهندگی هستند اما به وکیل و ثبت درخواست پناهندگی دسترسی ندارند. او تاکید می‌کند که «حقوق این افراد نقض شده است.» 

 

در همین زمینه