اعضای سازمان داکتران بدون مرز در یکی از جمنازیوم‌های حومه پاریس که مهاجران در آن به سر می‌بردند. عکس از  انیس وارن لکا/ داکتران بدون مرز
اعضای سازمان داکتران بدون مرز در یکی از جمنازیوم‌های حومه پاریس که مهاجران در آن به سر می‌بردند. عکس از انیس وارن لکا/ داکتران بدون مرز

یک گزارش تحقیقی سازمان داکتران بدون مرز نشان می‌دهد که در منطقه ایل دو فرانس در فرانسه، موارد ابتلا به ویروس کرونا در میان مهاجران وافراد فقیر در سرپناه‌های جمعی و کارگری بسیار بالاست. این سازمان توصیه می‌کند که به اسکان مهاجران در جمنازیوم‌ها پایان داده شود.

در منطقه ایل دو فرانس، بیش از نیمی از افرادی که در فقر شدید به سر می‌برند از آغاز شیوع ویروس کرونا تا ماه جولای، به این ویروس مبتلا شده‌اند.

این نتیجه گیری در گزارشی منتشر شده که سازمان داکتران بدون مرز و مرکز تحقیقی اپیدمولوژی Epicentre مشترکاً در ماه جون و جولای انجام داده‌اند. در این تحقیق ۸۱۸ تن از افراد بی بضاعت از جمله ۹۰ درصد خارجیان شرکت داشتند.

این تحقیق که برای بار نخست در فرانسه و اروپا انجام شده نشان می‌دهد که درصدی ابتلا در میان افرادی که در سرپناه‌های مختلف تحت آزمایش قرار گرفته‌اند از هم متفاوت است: حدود ۵۰ درصد از افراد ساکن در ۱۰ سرپناه، شامل جمنازیوم‌ها و هوتل‌ها؛ ۲۷،۸ درصد از افراد در مناطق توزیع غذا و ۸۸،۷ درصد از ساکنان دو سرپناه کارگری در سن-سن-دنی به ویروس مبتلا شده‌اند.

به عنوان مقایسه درصدی ابتلای افراد فقیر به کرونا هفته گذشته در سرتاسر فرانسه به ۸ درصد و در پاریس حدود ۱۲ درصد بوده است. توماس رودرر، کارشناس بیماری‌های همه‌گیر هشدار می‌دهد که «این سطح ابتلا تنها در هند و مناطق فقیرنشین برازیل دیده شده که آن هم به ۴۰،۵۰ درصد می‌رسد.»

کورین تور، یک تن از مسئولان سازمان داکتران بدون مرز به پرسش‌های مهاجر نیوز پاسخ می‌دهد:

مهاجر نیوز : چه نتایجی از گزارش منتشر شده میتوان گرفت؟

کورین تور: ارقام به روشنی نشان می‌دهند که هر قدر تعداد جمعیت بیشتر باشد رعایت تدابیر حفاظتی از ویروس دشوارتر و سطح ابتلا بیشتر است. در اینجا مساله نزدیکی افراد به هم خیلی اهمیت دارد: جای تعجب نیست اگر در سرپناه‌های کارگری که چهار یا پنج نفر در یک اتاق با هم زندگی می‌کنند سطح ابتلا بالا باشد. برعلاوه این افراد کسانی هستند که در جریان قرنطین عمومی هم کار می‌کردند. ساکنان برخی از این سرپناهها افراد مسن و بالاتر از ۵۰ سال هستند. باید به این افراد آموزش داد که خود را از دیگران جدا کنند.

اما مشکل بزرگ دیگر سرپناه‌هایی مانند جمنازیوم‌ها و هوتل‌هاست که برای اسکان موقت افراد فقیر و مهاجران به کار گرفته می‌شوند. در این سرپناه ‌ها، افراد با هم غذا می‌خورند، فاصله اجتماعی در آن‌ها رعایت نمی‌شود و افراد بر اساس آسیب پذیری در اتاقها جابجا نمی‌شوند.

در مورد جمنازیوم‌ها باید گفت که از اسکان افراد در آن‌ها باید جلوگیری گردد اما متاسفانه تا هنوز ادامه دارد.

مهاجر نیوز: پس تعدادی از افراد در سرپناه‌هایی به ویروس مبتلا شده‌اند که دولت در اختیار آن‌ها گذاشته است؟

کورین تور: در مقابله با ویروس کرونا هماهنگی وجود ندارد. تنها بردن افراد به سرپناه‌ها کافی نیست. معاینات صحی و اطلاع رسانی به افراد نیز باید برنامه ریزی گردد. ما در جمنازیوم‌هایی دیدیم که حدود ۱۰۰ نفر زندگی می‌کردند اما هیچکس به آن‌ها رسیدگی نمی‌کرد.

مهاجر نیوز: آیا این موارد ابتلا خطرناک بودند؟

کورین تور: فعلا دشوار است در این باره چیزی بگوئیم. ما آماری در دست نداریم که بگوئیم چه تعداد از افراد فقیر بستری شده و یا مرده‌اند. به همین گونه ما در مورد افرادی که در ساختمان‌های اشغال شده شده یا سرپناه‌های خودسرانه غیربهداشتی زندگی میکنند اطلاعی نداریم. باید در این مورد تحقیق کرد.

گذشته از آن گفتگو با افراد مورد نظر در این باره کار دشواری است. در جریان قرنطین، تعداد زیادی نمی‌‌خواستند مورد آزمایش قرار بگیرند زیرا می‌ترسیدند که نتیجه مثبت باشد. آن‌ها هراس داشتند که بعداً به مراکز قرنطین انتقال داده شوند و سرپناه خود را از دست بدهند. آن‌ها از این هم می‌ترسیدند که به نام بیمار در میان دیگران انگشت نما و طرد شوند.

این نگرانی‌ها هنوز هم وجود دارند اما در سازمان داکتران بدون مرز، بعد از پایان قرنطین عمومی، ما وقت زیادی مصرف کردیم تا افراد را قانع کنیم هدف ما از این آزمایش‌ها چیست.

مهاجر نیوز: درصدی بالای ابتلا در میان افراد فقیر و مهاجران غیر منتظره نیست. در ماه اپریل نیز داکتران بدون مرز به مهاجر نیوز گفته بودند که شیوع ویروس در سرپناه‌های عمومی غیرقابل اجتناب خواهد بود. آیا فکر می‌کنید کسی به این هشدار شما توجه نکرد؟

کورین تور: بلی و به همین دلیل ما این تحقیق را انجام دادیم. ما در ماه اپریل نگرانی‌هایی داشتیم و حال نتایج آن را می‌بینیم. غیرمسئولانه خواهد بود اگر کسی این نتایج را نادیده بگیرد زیرا اگر بخواهیم به همین شیوه ادامه بدهیم شیوع ویروس ادامه خواهد یافت.  

 

در همین زمینه