۶ دسمبر سال ۲۰۱۹، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال در نشست خبری وزیران داخله ایالات آلمان که در لوبیک برگزار شد./عکس: dpa/Carsten Rehder
۶ دسمبر سال ۲۰۱۹، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال در نشست خبری وزیران داخله ایالات آلمان که در لوبیک برگزار شد./عکس: dpa/Carsten Rehder

پس از نخستین رایزنی های کشورهای اتحادیه اروپا راجع به اصلاح سیستم پناهندگی، هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال اعلام کرد، احتمال این که کشورهای عضو تا پایان سال روان در این باره به توافق برسند، افزایش یافته است.

زیهوفر پس از کنفرانس ویدیویی وزیران داخله اتحادیه اروپا که روز پنجشنبه برگزار شد، گفت، شانس موفقیت حتمی نیست، اما «بالا» است. او گفت، با همکارانش راجع به برگزاری یک جلسه ویژه که قرار است در ماه نومبر و در بروکسل برگزار شود، به توافق رسیده است. آن ها می خواهند در این جلسه به بحث و گفتگو راجع به پیشنهادهای مجادله برانگیز کمیسیون اتحادیه اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی ادامه دهند.

از زمان اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، تلاش ها برای اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا چندین بار با شکست مواجه شد. کشورهای عضو نتوانستند در مورد تقسیم مهاجران در میان یکدیگر و کاهش فشار از کشورهای مقصد مانند ایتالیا یا یونان به توافق برسند. کشورهای اروپای شرقی از پذیرش مهاجران با قاطعیت خودداری می کنند.

در پیشنهاد جدیدی که کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه سپتمبر ارائه کرد، تسریع روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مرزهای بیرونی و اخراج سریع تر پناهجویان ردشده در نظر گرفته شده است.

اما کشورهای اروپای شرقی مانند مجارستان این پلان ها را نیز رد کرده اند. چون در آن جا نیز سهمیه هایی برای تقسیم مهاجران در اتحادیه اروپا درج شده است.

زیهوفر که به عنوان نماینده آلمان ریاست این کنفرانس ویدیویی را برعهده داشت، گفت، کشورهای عضو در این زمینه که سیستم پناهندگی «باید به هر صورت» اصلاح شود، با او توافق نظر دارند. آلمان در حال حاضر ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا را برعهده دارد.

او گفت، همه می دانند «وظیفه ای که در برابر اتحادیه اروپا قرار دارد، آسان نیست» و تا دسمبر وقت زیادی نمانده است. اما من «خوشبین» هستم. وزیر داخله آلمان افزود، هدفش این است که کشورهای عضو تا پایان سال روان «بر سر نکات اصلی» پیشنهادهای اصلاح سیستم پناهندگی به توافق برسند و به این خاطر کشورهای عضو که نظریات متفاوتی دارند باید «به سوی یکدیگر قدم بردارند».

یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا از «بحث های دلگرم کننده» سخن زد و گفت، تمام کشورهای عضو آماده هستند که مذاکرات را بر پایه پیشنهادهای کمیسیون آغاز کنند و از نظر او موانعی وجود ندارد که غیرقابل عبور باشد.

زیهوفر می خواهد در دیدار ویژه ای که قرار است در بروکسل برگزار شود، توجه اش را به سه بخش معطوف کند: روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، جلوگیری از سوء استفاده از سیستم پناهندگی و همبستگی با کشورهای مقصد مهاجران.

براین اساس پذیرش مهاجران و یا راه های جایگزین مانند به عهده گیری پروسه اخراج و یا کمک های دیگر در محل در شمول «همبستگی» قرار می گیرد.

بعد قرار است، در زمان برگزاری شورای وزیران داخله که در روزهای ۳ و ۴ دسمبر برگزار می شود، از نظر سیاسی در مورد نکات اصولی به توافق دست یافته شود.

به گفته زیهوفر، قرار است قوانین مشخص در زمینه سیستم پناهندگی در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ و پس از به عهده گیری ریاست شورای اتحادیه اروپا توسط پرتگال تصویب شود.

وزیر داخله آلمان در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال اتفاق رای در زمان تصمیم گیری است، گفت، هدف این است که «تا حد امکان تعداد بسیار زیادی از کشورهای عضو» از این تصمیم ها حمایت کنند.

این امکان نیز وجود دارد که با کسب اکثریت آرای وزیران داخله، در مورد مسائل مختلف تصمیم گیری شود. اما تجربیات خوبی در این زمینه کسب نشده است و در سال ۲۰۱۵، تصمیمی که به این وسیله راجع به تقسیم ۱۲۰ هزار مهاجر گرفته شده بود، به تشدید اختلاف نظر و شکاف با کشورهای اروپای شرقی منجر شد. 

زیهوفر این را هم رد نکرد که سران حکومت ها و دولت های اتحادیه اروپا باید «به یک یا دو نکته» بپردازند که فقط در صورت توافق عام می شود راجع به آن ها تصمیم نهایی را گرفت. او تاکید کرد که نمی خواهد «موضوعاتی را که برای کشورهای عضو مهم است و و مشکلات آن ها را نادیده بگیرد». 

 

در همین زمینه