مهاجران از شرایط ناگوار زندگی در کمپ موقتی شکایت دارند و می‌گویند که از آب، برق و بستر خواب محروم هستند. عکس DR
مهاجران از شرایط ناگوار زندگی در کمپ موقتی شکایت دارند و می‌گویند که از آب، برق و بستر خواب محروم هستند. عکس DR

یونان اعلام کرد که یک کمپ دایمی و «بسته» را برای مهاجران در جزیره لیسبوس ایجاد می‌کند تا جاگزین کمپ ویران شده موریا گردد. آتن همچنین گفته است که طرح ایجاد کمپ‌های مشابه در جزایر ساموس، کوس و لروس را نیز روی دست دارد.

نوتیس میتارکیس، وزیر امور مهاجرت یونان در یک کنفرانس خبری گفت که حکومت برای ساختن کمپ‌های جدید با شرکت‌های ساختمانی وارد مذاکره شده است.

 او در ادامه گفت:«ما برنامه بزرگی را در نظر داریم که هزینه مالی آن توسط اتحادیه اروپا برای ساختن کمپ‌های بسته تامین خواهد شد.»

به گفته وزیر امور مهاجرت یونان«این کمپ‌های بسته با حصار‌های دوگانه احاطه و رفت و آمد در آنها کنترول خواهد شد.»

وزیر مهاجرت یونان توضیح داد که در گام نخست یونان در نظر دارد یک کمپ دایمی را تا تابستان ۲۰۲۱ در لیسبوس ایجاد کند. این کمپ با سیستم کنترول آتش سوزی مجهز و شرایط زندگی «آبرومندانه» را دارا خواهد بود.

وضعیت ناگوار مهاجران در کمپ موقتی در لیسبوس

بعد از آتش سوزی کمپ موریا در ۹ سپتمبر، مقام‌های یونانی یک کمپ موقتی را برای اسکان هزاران مهاجر آواره از این کمپ ایجاد کردند. اما شمار زیادی از مهاجران از شرایط ناگوار زندگی در کمپ موقتی شاکی هستند و می‌گویند که از آب، برق و بستر خواب محروم هستند.

روز پنجشنبه هفته گذشته، ۸۰ خیمه این کمپ جدید در اثر باران کاملاً زیر آب شدند. شمار زیادی از مهاجران از شرایط ناگوار زندگی در کمپ موقتی شاکی هستند و می‌گویند که از آب، برق و توشک محروم هستند.

پنجشنبه هفته گذشته، ۸۰ خیمه مهاجران در کمپ موقتی لیسبوس  در اثر باران زیر آب شدند. عکس DR
پنجشنبه هفته گذشته، ۸۰ خیمه مهاجران در کمپ موقتی لیسبوس در اثر باران زیر آب شدند. عکس DR

مقام‌های یونان گفته‌اند به زودی تعدادی از مهاجران در کمپ موقت را در کانتینرها جابجا خواهند کرد.

به گفته وزیر امور مهاجرت یونان در کمپ موقتی لیسبوس همین اکنون ۷۴۰۰ مهاجر به سر می‌برند اما این رقم در تابستان سال آینده به کمتر از ۵۰۰۰ مهاجر کاهش خواهد یافت.

تلاش برای مقابله با موج مهاجران

مقام‌های یونانی برای مقابله با موج مهاجران تدابیر جدیدی از جمله کاهش کمک‌های پولی و کمک به سرپناه برای مهاجران را اتخاذ کرده‌اند. از سوی دیگر تمامی هوتل‌های محل سکونت مهاجران تا آخر سال فعالیت ‌های شان را متوقف خواهند کرد.

قرار است علیرغم مخالفت‌های مدافعان حقوق مهاجران،یک کمپ شهرداری لیسبوس برای مهاجران و مرکز پیکپا برای پناهجویان آسیب پذیر مسدود گردند.

همزمان آنان تلاش دارند مهاجران را به برگشت داوطلبانه بر کشورهای شان ترغیب کنند. تا کنون ۳۲۰۰ مهاجر در این برنامه ثبت نام کرده‌اند.

به گفته مقام‌های یونانی حدود ۷۵۰۰ مهاجر از آغاز امسال یونان را ترک کرده‌اند. 

 

در همین زمینه