هزاران خانواده در جریان جنگ میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در ولایت هلمند افغانستان آواره شده‌اند. عکس از پیکچر الیانس
هزاران خانواده در جریان جنگ میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در ولایت هلمند افغانستان آواره شده‌اند. عکس از پیکچر الیانس

هزاران نفر در ولایت هلمند منازل شان را بر اثر درگیریهای اخیر میان نیروهای دولتی و گروه طالبان ترک کرده‌اند. نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان( یوناما) از جوانب درگیری خواسته است برای حافظت از غیرنظامیان اقدام و امنیت راه‌های فرار برای آوارگان را تامین کنند.

از چند روز به این سو حمله طالبان به به چندین ولسوالی در هلمند سبب درگیریهای شدیدی میان این گروه و نیروهای دولتی افغانستان شده است. در جریان این درگیری‌ها هواپیماهای امریکایی نیز وارد عمل شده و مواضع طالبان را بمباران کرده‌اند.

شدت این درگیری‌ها به حدی است که تعداد زیادی از ساکنان ولایت هلمند منازل خود را رها و گروه گروه در موتور سیکل، تکسی یا بس‌ها مناطق جنگی را ترک گفته‌اند.

آمار دقیق قربانیان این درگیری‌ها هنوز روشن نشده اما در اثر تصادم و سقوط دو هلیکوپتر دولتی در ولسوالی ناوه ۹ تن کشته شده‌اند.

سید محمد رامین، مدیر دفتر مهاجران ولایت هلمند پنجشنبه به مهاجر نیو گفت که «بیشتر از۵۶۰۰ خانواده از جنگ‌های اخیر به لشکرگاه، ۵۵۰ خانواده به نهرسراج و ۱۱۰۰ خانواده به ولسوالی ناوه فرار کرده‌اند.»

او افزود که تا کنون به یک ۱۰۰ خانواده کمک‌های مواد غذایی صورت گرفته و قرار است به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ خانواده دیگر هم کمک‌های بشردوستانه صورت بگیرد.

به گفته این مقام محلی افغان یک تن از تاجران ولایت هلمند حدود ۲۶۰۰ تن از آوارگان را در دو مارکیت شخصی خود جابجا و مواد غذایی آن‌ها را تامین کرده است.

نیازمندی عاجل به کمک‌های بشردوستانه

همزمان، اسلام جرات، رئیس ارتباط عامه وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان به مهاجر نیوز گفت وضعیت بشردوستانه نگران کننده است. او گفت که «کمک‌های موجود به بیجاشدگان کافی نیست.»

به گفته این مقام وزارت امور مهاجرین اگر وضعیت به همین منوال دوام کند احتمال دارد تعدادی از مردم « به خاطر نجات به کشورهای همسایه مهاجرت کنند.»

به گفته این مقام دولتی، بخشی از آوارگان به داخل شهر لشکرگاه در مناطقی که از درگیری‌مصئون مانده‌اند پناه آورده‌اند اما امکانات کافی ا زجمله خیمه‌ها برای پذیرایی از آنان وجود ندارد.

حکمت الله، یک تن از آوارگان گفت که یک مرمی هاوان به منزل همسایه او اصابت کرد و باعث کشته شدن دو زن شد. عطاءالله یک تن از دهقانان که با دوازده تن از نزدیکانش فرار کرده گفت: «جنگ چنان شدید بود که من حتی نتوانستم، لباس‌های ما را بگیرم و تنها با خانواده‌ام فرار کردم.»

خبرگزاری فرانسه از قول مقام‌های افغان می‌گوید روزچهارشنبه جنگ در حد اقل چهار ولسوالی هلمند جریان داشت و نیروهای دولتی حملات طالبان را عقب زدند.

سازمان ملل خواستار تامین امنیت غیرنظامیان شد

 نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان( یوناما) از جوانب درگیر خواسته است برای محافظت از غیرنظامیان اقدام و امنیت راه‌های فرار برای آوارگان را تامین کنند. 

درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در حالی جریان دارد که نمایندگان هردو طرف در قطر گرده ‌مده‌اند تا درباره راههای تامین صلح در افغانستان با هم گفت وگو کنند. اخبار منتشر شده حاکی از آنند که بعد از گذشت حدود یک ماه، این مذاکرات روی چگونگی تنظیم دستور العمل گفت‌و‌گوها به بن بست رسیده است.

 

در همین زمینه