کارولا راکیته، کاپیتان پیشین کشتی «سی واچ ۳» که برنده جایزه ۱۰ هزار یورویی کارل کوپر شده است./عکس از: Alison Williams, Reuters
کارولا راکیته، کاپیتان پیشین کشتی «سی واچ ۳» که برنده جایزه ۱۰ هزار یورویی کارل کوپر شده است./عکس از: Alison Williams, Reuters

کارولا راکیته، کاپیتان کشتی و فعال حقوق بشر که ۳۱ سال دارد، به خاطر «فعالیت و شجاعت اخلاقی چشمگیراش» جایزه کارل کوپر را دریافت می کند که در سال روان ایجاد شده و برای نخستین بار است که این جایزه اهدا می شود.

شهرداری کولن در آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد، این جایزه ۱۰ هزار یورویی در سال روان به مناسبت پنجاهمین سالگرد مرگ کارل کوپر، (۱۹۷۰ – ۱۹۰۵) ایجاد شد تا از تلاش های او برای آزادی بیان و فعالیت های شجاعانه اش علیه ناسیونال سوسیالیسم تجلیل شود. کارل کوپر در جشن های کارنیوال به عنوان سخنران شرکت داشت. 

این جایزه روز دوشنبه در شهرداری تاریخی کولن به کارولا راکیته داده می شود.

راکیته که کاپیتان کشتی نجات آلمانی «سی واچ ۳» بود، در ماه جون سال گذشته حدود ۴۰ مهاجر را در یک حرکت غیرمنتظره به لامپدوسا انتقال داد. او پس از آن بازداشت شد و در حبس خانگی قرار گرفت. اما این حکم چند روز بعد از آن دوباره لغو شد.

راکیته توانست پس از بازجویی توسط لوی سارنوالی به تاریخ ۱۸ جون ایتالیا را بدون هیچگونه محدودیت و شروطی ترک کند.

یک هیئت پنج نفره داوران مسئولیت گزینش برندگان جایزه کارل کوپر را برعهده دارد که از خانم هنرییته ریکر، شهردار کولن، کریستوف کوکل کورن، رئیس کمیته جشن کارناوال کولن، برنهارت کونین، رئیس دوستان و حامیان آداب و رسوم کولن، ورنر یونگ، مدیر مرکز اسناد و آثار به جای مانده از زمان حکومت ناسیونال سوسیالیست ها و یک نماینده از خانواده کارل کوپر تشکیل شده است. 

 

در همین زمینه