داوطلبان سازمان سولیداریتی میگران ویلسون در حال توزیع غذا بدون برق، ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰. عکس از: سازمان سولیداریتی میگران ویلسون
داوطلبان سازمان سولیداریتی میگران ویلسون در حال توزیع غذا بدون برق، ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰. عکس از: سازمان سولیداریتی میگران ویلسون

بنابر بیانیه ای امانویل مکرون رئیس جمهور فرانسه، رفت و آمد از ساعت ۹ شب تا۶ صبح در هشت شهر بزرگ فرانسه از روز شنبه ۱۷ اکتبر به اینسو به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع اعلام شده است. بنابر بیانیه ای رئیس جمهور، قیود شبگردی در شهر ها در نظارت هستند. اما سرنوشت افرادی که در خیابان زندگی می‌کنند چگونه خواهد شد؟ سازمان های مدافع در این مورد خواهان جواب از سوی مقامات هستند.

آنا هماهنگ کننده سازمان اتوپیدیا ۵۶ در تولوز می‌گوید: سه شنبه نیمه شب فهمیدیم که به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کوید ۱۹ به نکته هشدار می رسیم. پس از چند ساعت، چهارشنبه ساعت ۵ صبح، ۲۰۰ مهاجر و آواره در اسکوات بلانیاک بدون کدام راه حل و سرپناه از آنجا تخلیه شدند.

او می افزاید: این بار آخر نیست که دواطلبان از این‌گونه اقدام مقامات متحیر می شوند. چهارشنبه شب امانویل ماکرون خارج شدن افراد را از ساعت ۹ شب تا ۶ صبح از منزل آن‌ها ممنوع اعلام کرد. این اقدام حکومت برای آن‌هایی که در خیابان به سر می‌برند معنی ندارد.

به گفته این سازمان برخی از مهاجران تخلیه شده در اسکوات بلانیاک به یکی از هتل ها منتقل می شوند، اما فقط برای دو شب. مسئول این سازمان حمایت کننده مهاجران بی سرپناه همچنان می گوید: «برخی از آن‌ها مورد آزمایش ویروس کرونا قرار گرفتند و امروز صبح به خیابان ها برگردانده شدند بدون اینکه حتی نتیجه این آزمایش ها را داشته باشند» آنها به سایر مهاجران بدون مدرک و آواره گان درجایی دیگری در بلانیاک در یک اردوگاه جدید و بدون برق پیوستند.»

ما به توزیع غذا در خیابان ادامه می‌دهیم

از نظر این سازمان، یک تناقض آشکار و نادیده گرفته شده میان این اقدام جدید بهداشتی و شرایط زندگی مهاجران در خیابان وجود دارد. گائیل منزی یکی دیگر از مسئولان سازمان اتوپیدیا ۵۶ می گوید:«ما هیچ اطلاعی از مقامات در مورد اعمال قانون منع رفت و آمد برای این افراد نداریم. ما منتظر راه حل های فوری برای اِسکان آنها هستیم. ما در یک دوره همه گیری چالش صحی قرار داریم. این افراد از جمله خانواده ها و افراد زیر سن قانونی باید پناه داده شوند.»

این سازمان می خواهد با وجود ممنوعیت رفت و آمد در شهرهای مختلف فرانسه، به ویژه در پاریس و هشت منطقه دیگر، به فعالیت‌های شبانه خود ادامه دهد. گائیل می افزاید: ما در ساعات کاری خود تغییر نخواهیم آورد. هم‌اکنون ما تنها سازمانی هستیم که با وجود ممنوعیت حضور در خیابان‌ها در شب، به مهاجران کمک می‌کنیم.

دراین شرایط اضطرار، سازمانی دیگر بنام سولیداریتی میگران ویلسون نیز از مهاجران در جریان شب حمایت می کند. تعداد زیادی از داوطلبان آن چندین وعده غذا را در جریان هفته برای مهاجران درسان دونی و پورت اوبرویلیی در پاریس توزیع می کنند. کلاریس بوتیی یکی از مسئولان این سازمان می‌گوید: روز سه شنبه، نزدیک به ۱۵۰۰ تن از توزیع وعده‌هایی غذایی مستفید شدند. وی همچنان اظهار داشت:«ما به توزیع مواد غذایی ادامه خواهیم داد، ما در موقعیتی نیستیم كه بتوانیم به این مقررات رفت و آمد احترام بگذاریم.»

به گفته این سازمان، در حال حاضر نزدیک به هزار مهاجر در اردوگاه سان دونی در شمال پاریس بدون هیچ امکاناتی زندگی می کنند که بیشتر آنها مرد های مجرد هستند. در میان آنها زنان وکودکان نیز در خیابان زندگی می‌کنند. این سازمان خواهان توجه و کمک مسکن برای آن‌ها از سوی مقامات به‌خصوص شهرداری پاریس شده‌اند.

صدها مهاجر زیرسن در خیابان های پاریس می خوابند

مقررات رفت و آمد و قیود شبگردی باعث نگرانی سازمان های مدافع حقوق مهاجران زیر سن شده است. آگات ندیمی یکی از اعضای سازمان کولکتیف لی میدی می‌گوید: در پاریس بیش از صدها زیر سن در خیابان‌ها زندگی می‌کنند. او همچنان افزود امیداوراست سیستم تغییر کند و آن‌ها از مسکن برخوردار شوند.

به گفته این سازمان در صورت عدم توجه دولت و شهرداری پاریس، این سازمان در حال شروع سازماندهی ایجاد محل های همبستگی است.

آگات می‌گوید: «وقتی منع رفت و آمد برقرار است و دما شروع به کاهش می کند ، نمی توانید افراد خردسال را در خیابان رها کنید. ما جوانانی را با تی شرت ها می بینیم که در بیرون می خوابند، در حالی که باران می بارد و هوا سرد است.»

وی همچنان افزود: سازمان ما ده ها جوان را در خوابگاه های همبستگی همراهی می کند. به گفته او این سازمان موفق شده است پانزده جوان را از اوایل ماه اکتبر که هنوز اقلیت آنها به رسمیت شناخته نشده اند، در یک تئاتر درسان دونی در حومه پاریس پناه دهد. یک راه حل موقتی که تئاتر محل کار خود را تا پایان ماه نوامبر برای این سازمان قرض می دهد.

با توجه به این شرایط ، آگات ندیمی امیدوار است که سازمان آن‌ها بیشتر بتواند این هماهنگی را گسترش داده و نهاد های دیگری را برای کمک و همبستگی پیدا کنند.

امانوئل مکرون در سخنرانی خود به روز چهارشنبه گذشته گفت سازمان ها می توانند بدون ارائه جزئیات به فعالیت‌های خود ادامه دهند.


 

در همین زمینه