سالانه تا ۲۵۰ هزار کودک و نوجوان در اتحادیه اروپا مفقود می شوند
سالانه تا ۲۵۰ هزار کودک و نوجوان در اتحادیه اروپا مفقود می شوند

یک اپلیکیشن جدید برای جستجو و پیدا نمودن کودکان و نوجوانان گم شده به ویژه مهاجران، از ماه اگست امسال در آلمان فعال شده است. سالانه ۲۵۰ هزار کودک و نوجوان در اروپا ناپدید می شوند.

شهروندان آلمان می توانند از طریق یک اپلیکیشن جدید تلفون همراه، برای جستجوی کودکان و نوجوانان گمشده، شرکت کنند. ایزابل برانتل از بخش مددرسانی اجتماعی و بهداشتی دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت می گوید که در برنامه "ChildRescue" آگاهی شهروندان مطرح است که می توانند در تحقیقات قضایای از این موارد موثر واقع شود، یک نتیجه سریع تر و بهتر به دست آید. مثلاً افراد بیشتری از طریق این اپلیکیشن می توانند تماس بگیرند، در صورتی که حدس می زنند، کودک گمشده در نزدیکی های شان است. این اپلیکیشن قبلا در کشور های بلجیم و یونان دستآورد های خوبی داشته است.

هر سال ۲۵۰ هزار کودک در اتحادیه اروپا ناپدید می شوند. هدف از این اپلیکیشن این است که فاصله بین زمانی که یک کودک گم می شود و تا این کودک نجات داده می شود، به صورت موثر کوتاه گردد.

در این پروژه اتحادیه اروپا در کنار دانشگاه فرانکفورت، در کل ده دانشگاه و سازمان های غیر دولتی از چندین کشور اروپایی شرکت دارند و قرار است در آینده، شماری از موسسات دیگر نیز در این پروژه شرکت کنند.

شرکای سهیم در این پروژه تصمیم می گیرند، چه زمانی منطقی خواهد بود که یک پیام برای جستجو یک کودک و یا نوجوان گمشده منتشر گردد. در بعضی کشورها مانند آلمان ثبت یک فرد گمشده به پولیس اساس کار است. در دیگر کشور ها این طرز، کار انتقادی است. زیرا سازمان های مربوطه به عنوان مثال ترس دارند که اگر کودک گمشده یک پناهجوی بدون همراه باشد و او را نزد پولیس ثبت کنند، می تواند در بازداشت به منظور اخراج قرار گیرد.

اینکه طرز کار مقامات از کشوری به کشور دیگر متفاوت است به دلیل این واقعیت است که موسسات شرکت کننده در این پروژه بسیار متفاوت هستند. در حالی که در آلمان، دانشگاه فرانکفورت مسئول این پروژه است، در کشورهای دیگر سازمان های غیر دولتی مانند یونان که صلیب سرخ و یک سازمان غیر دولتی موسوم به "لبخند کودک"از جمله سازماندهندگان اند.

زمانی که بخش جستجوی این اپلیشکشن را از نظر بگذرانیم، آمار کودکان مهاجر بدون همراه بسیار زیاد است. 

این امر تعجب آور نیست، زیرا شمار کودکان و نوجوانان مهاجر که به دلایل مختلف مفقود می شوند، نیز بسیار بالا است.

کاربران ثبت شده در این اپلیکیشن در محلی که کودک و یا نوجوان زندگی می کند، پیامی برای جستجو دریافت می کنند. برانت می گوید، این امر قرار است که کاربران را برای جستجو حساس بسازد و توجه را بیشتر به قضیه جلب کند.

علاوه بر این، یک گزینه بدون ثبت نام نیز وجود دارد. برای شرکت در این برنامه جستجو، یک کاربر می تواند وارد اپلیکیشن شود و پیام های جستجو را در برنامه مشاهده کند. این برنامه که در ماه آگست امسال راه اندازی شده تا حال ۱۵ هزار بار داونلود شده است.

با این اپلیکیشن قرار است کودکان زیر سن مهاجر نیز جستجو و پیدا شوند. انجمن فدرال برای اطفال پناهجوی بدون همراه که در این پروژه دخیل نیست، برای موثریت آن ابراز امیدواری کرده است. یوهانا کارپنشتاین سخنگوی این انجمن می گوید که از این طریق یک طفل مهاجر که مفقود است شاید پیدا شود. ثبت چنین قضایای نزد پولیس اغلب نتیجه نداده است.

 

در همین زمینه

Webpack App