کاپیتان کارولا راکیته Crédit : Guglielmo Mangiapane, Reuters
کاپیتان کارولا راکیته Crédit : Guglielmo Mangiapane, Reuters

کارولا راکیته که کاپیتان کشتی نجات آلمانی «سی واچ ۳» بود، خواستار پذیرش سریع پناهجویان از جزایر یونان گردیده است. او وزیر داخله آلمان را شدیدا انتقاد کرده و گفته است که ممانعت شهرداری های که حاضر اند، مهاجران را بپذیرند، «غیر انسانی» است.

کاپیتان کارولا راکیته خواستار پذیرش سریع پناهجویان از اردوگاه های یونان شده است. این فعال حقوق بشر قبل از کنفرانس ویدیویی صدراعظم آلمان با سیاستمدران ایالتی و شهرداری ها که برای امروز سه شنبه برنامه ریزی شده است، گفت که "این کاملا برای من غیر قابل درک است که آقای زیهوفر وزیر داخله کشور، راه را برای پذیرش پناهجویان کاملاً مسدود کرده است.

او در ادامه گفته است "اینکه کسی نمی خواهد کمک کند، امری است که می توان درک کرد اما مانع کمک دیگران شدن یک امر غیر انسانی است."

راکیته به جواب این سوال که آیا او می تواند این امر را درک کند که بسیاری از سیاستمداران ترس دارند که با پذیرش سخاوتمندانه پناهجویان، حزب راستگرای بدیل برای آلمان (ای اف دی) تقویت خواهد شد، گفت: «این برای من دلیل شده نمی تواند... زمانیکه از ترس راستگرایان، خود سیاست های راستگرایانه را اعمال می کنیم، آنچناکه حزب دموکرات مسیحی (سی دی یو) انجام می دهد، پس راستگرایان برنده اند.از طرف دیگر، خود را در موقعیت راستگرایان قرار دادن، راه حل نیست. بلکه همه چیز بدتر می شود.«

راکیته که کاپیتان کشتی نجات آلمانی «سی واچ ۳» بود، در ماه جون سال گذشته حدود ۴۰ مهاجر را در یک حرکت غیرمنتظره به لامپدوسای ایتالیا انتقال داد. او پس از آن بازداشت شد و در حبس خانگی قرار گرفت. اما این حکم چند روز بعد از آن دوباره لغو شد.

اختلافات با ماتئو سالوینی وزیر داخله آنزمان ایتالیا در سطح بین المللی سر و صدای زیادی به پا کرد.

کارولا راکیته، کاپیتان کشتی و فعال حقوق بشر که ۳۱ سال دارد، به خاطر «فعالیت و شجاعت اخلاقی چشمگیراش» جایزه کارل کوپر را نیز دریافت کرد که در سال روان ایجاد شده و برای نخستین بار است که این جایزه اهدا شد.

حکومت آلمان در حال تلاش برای ایجاد یک سیاست پناهندگی مشترک برای اروپا است.

 

در همین زمینه