دفتر افپرا (OFPRA) در فونتونی سو بوا. عکس از RFI
دفتر افپرا (OFPRA) در فونتونی سو بوا. عکس از RFI

پس از حمله تروریستی یک پناهنده چچنی علیه استاد تاریخ و جغرافیه در١٦ ماه اکتبر در شهر کانفلان سانت اونورین، موضوعات مختلف حق پناهندگی در فرانسه توسط برخی رسانه ها یا نمایندگان سیاسی مورد بحث قرار گرفته است. مهاجرنیوز در مورد گزارش می‌دهد.

  • نقش دادگاه ملی پناهندگی

روز شنبه ١٧ اکتبر، یک روز پس ازقتل استاد تاریخ و جغرافیه که توسط یک پناهنده چچنی در حوزه پاریس صورت گرفت، هفته نامه لو پووا می نویسد که «عدالت دولت را مجبور به اعطای وضعیت پناهندگی به خانواده مهاجم کرده است.» مهاجر نیوز در مورد با سیلوان سالیگاری وکیل حقوق افراد خارجی مصاحبه کرده است.

در فرانسه، یک فرد خارجی باید درخواست پناهندگی خود را به دفتر پناهندگان و افراد بدون تابعیت فرانسه یعنی (افپرا) موسسه مستقل از دولت ارائه دهد.

در صورت رد پرونده پناهجو، وی می تواند به دادگاه ملی پناهندگی (سی ان دی آ) مراجعه کند. پییر هانری رئیس سابق اداره پناهدگی فرانسه در تویترش می‌نویسد: «در یک کشور که دموکراسی در آن حکم فرماست ، تجدید در پرونده پناهندگی یک حق اساسی است.

آقای سیلوان سالیگاری وکیل حقوق افراد خارجی در فرانسه می‌گوید: «دادگاه ملی پناهندگی دارای سه قاضی مستقل است، آن‌ها صلاحیت دارند تا پرونده را مطابق به کنوانسیون ژنو بررسی مجدد کنند و برای درخواست کننده جواب رد یا مثبت دهند که حاکم بر وضعیت پناهنده است. سالیگاری می‌گوید تقریباً ٢٠ فی صد از پناهجویان جواب مثبت را از طریق دادگاه اداری دریافت می‌کنند.

  • اکثریت افراد خارجی به گونه سیستماتیک درخواست پناهدگی شان قبول می شود

یک مقام ارشد به نقل ازرسانه لو پووا تأیید می کند همانطور که مهاجم (قاتل استاد تاریخ) در سال ٢٠١١ از دولت برگه قبولی موقتی گرفت، اجازه اقامت او در فرانسه به طور سیستماتیک به او اعطا شد.»

در فرانسه، هنگامی که والدین یک فرد زیر سن، قبولی پناهندگی به دست می آورند، کودکان آن‌ها نیز در چارچوب "وحدت خانواده" و مطابق به لایحه قانون خارجی ها در اتحادیه اروپا از قبولی پناهندگی برخوردار می‌شوند. مهاجم مذکور نیز مانند پدر و مادرش کارت پناهندگی ده ساله را بدست آورده بود.

«بنا نظر به قانون نمی‌توانیم یک فردی را که یک دهه را در فرانسه سپری کرده است و خانواده اش به گونه قانونی در فرانسه زندگی می کند، او را به کشور اصلی‌اش برگردانیم.»

پییر هانری در تویترش نوشته است: «صدور کارت ده ساله برای فرد زیر سن به صورت سیستماتیک داده نمی شود. این کارت به مدت اقامت بدون وقفه بسته گی دارد. همه چیز را اشتباه نگیرید!»

  • زیر سؤال بردن حق پناهندگی

به نقل از رسانه یوروپ۱ ژرالد دارمنن وزیر داخله فرانسه می‌خواهد «حق پناهندگی را زیر سؤال ببرد».

در فرانسه حمایت از یک خارجی که در کشورش تهدید می شود، در قانون اساسی این کشور گنجانیده شده است.«حق پناهندگی از مقدمه قانون اساسی نشأت می گیرد که تأیید می کند هر فردی که به دلیل اقدام خود به نفع آزادی، مورد آزار و اذیت قرار گرفته است، حق پناهندگی درفرانسه را دارد» این مسأله در صفحه وزارت داخله نوشته شده است.

برعلاوه، از آنجا که فرانسه امضا كنوانسیون ژنو را کرده است، نمی تواند از تعهدات خود در زمینه پناهندگی خارج شود. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خاطرنشان می کند: "این قانون توسط ١۴۵ کشور عضو تصویب شده است، اصطلاح" پناهنده "را تعریف می کند و حقوق افراد پناهنده و همچنین تعهدات قانونی کشورها را برای اطمینان از حمایت آنها تعیین می‌کند.

  • حمایت نیمه سیستماتیک از پناهجویان برخی از کشور ها

رسانه یوروپ۱ همچنان می گوید وزیر کشور درخواست کرده است که از اتباع یا پناهجویان برخی از کشورهای خاص به گونه سیستماتیک محافظت نشود.

«این ادعا به سادگی درست نیست زیرا در فرانسه، هیچ تبعه خارجی به طور خودکار و سیستماتیک وضعیت پناهندگی ده ساله و یا حمایت پناهندگی چهارساله را دریافت نمی کند.»

وکیل سالیگاری می‌گوید: حمایت سیستماتیک هرگز وجود ندارد. اتباعى كه از کشور های خاص مانند سوریه، افغانستان، سومالی و سودان می آیند با سهولت بیشتری از حمایت فرعی برخوردار می شوند، زیرا آنها از كشورهای درگیر جنگ می آیند. اما لازم است كه آنها ثابت کنند که تابعیت این کشورها را دارند و شرایط پناهندگی را دارا هستند. او می افزاید «من اغلبا شاهد بودم که (سی ان دی آ) و (اوفپرا) جواب رد را به اتباع این چهار کشور داده اند. گاهی هم این دو نهاد در مورد منشا متقاضیان اختلاف نظر دارند.»

از سوی دیگر، اگر افراد پناهنده می‌توانند دوباره به کشور شان برگردانده شوند در صورتی که در کشور اصلی شان مشکل نداشته باشند. یعنی محافظت پناهندگی در هر زمان قابل رد شدن است. در این زمینه گفتگوها با مقامات فرانسوی در جریان است که در کشورهای سوریه و افغانستان، اتباع شان "در معرض خطر" قرار ندارند.

  • مشکلات دریافت پناهندگی

وکیل متخصص حقوق افراد خارجی و پناهندگی همچنان می گوید: به دست آوردن پناهندگی در فرانسه بسیار دشوار شده است. تنها ۲۰٪ پرونده های پناهندگی از سوی افپرا قبول می‌شود. در سال ۲۰۱۹، از ۱۳۲۱۴۱۶ پرونده پناهندگی، به ۳۶۵۱۲ پرونده وضعیت پناهندگی اعطا شده است.

سالیگاری ازدشواری وضعیت پناهندگی در فرانسه می‌گوید: علاوه بر این، می توان وضعیت قبولی پناهنده را نیز پس گرفت. برداشتن و یا لغو اجازه اقامت در صورتی كه فرد تهدیدی جدی در خاك فرانسه باشد ، بسیار آسان است.

 

در همین زمینه

Webpack App