برخی از مهاجران در عرض یک ماه سرپناه شان را برای بار دوم از دست بدهند./عکس: Infomigrants
برخی از مهاجران در عرض یک ماه سرپناه شان را برای بار دوم از دست بدهند./عکس: Infomigrants

اکسفام از وضعیت زندگی مهاجران در کمپ جدیدی که پس از ویرانی موریا در لیسبوس ایجاد شد، انتقاد کرده است. ساکنان این کمپ در خیمه‌هایی زندگی می‌کنند که با بارش باران، همه آن ها متاثر می‌شوند.

سازمان اکسفام روز سه شنبه در بروکسل اعلام کرد، حدود ۸ هزار تن که بیشتر آن ها خانواده ها و فرزندان شان هستند در خیمه هایی زندگی می‌‎کنند که برای فصل تابستان مناسب است. این در حالی است که با نزدیک شدن فصل زمستان، هوا در حال سردشدن است.

اکسفام همراه با گروه دیگری به «Greek Council for Refugees» کارمندانش را برای بررسی وضعیت به کمپ جدید فرستاد که پس از آتش سوزی در کمپ موریا و ویرانی آن، برای اسکان موقت مهاجران تاسیس شد.

امدادگرانی که به کمپ جدید فرستاده شدند گفتند، وضعیت در آن جا بسیار بدتر از موریا است. برخی از خیمه ها فقط ۲۰ متر از بحر فاصله دارند و برای حفاظت در برابر باد شدید و باران مناسب نیستند.

آنان علاوه کرده اند که برای مردم فقط یک تا دو بار در روز غذا داده می‌شود که کافی نیست و کیفیت آن بد است.

افزون براین، تشناب و حمام با آب روان وجود ندارد و بسیاری از ساکنان کمپ مجبور اند خود را در بحر بشویند. این امدادگران در ادامه گفتند، مردم به اندازه کافی به امکانات صحی دسترسی ندارند و اقدامات پیشگیرانه ای که برای جلوگیری از شیوع کرونا انجام می‌شود، اصلا کافی نیست.

افزون بر این در این کمپ که قبلا میدان نظامی تمرین تیراندازی بوده است، سیستم فاضلاب وجود ندارد.

سازمان های امدادگر از کشورهای اتحادیه اروپا خواستند، مهاجرانی را که در جزایر یونان اسکان داده شده اند، قبول کنند و اتحادیه اروپا باید به یونان و سازمان های امدادگر برای تجهیز مناسب کمپ کمک کند.

این دو سازمان امدادگر در ادامه از یونان خواستند که مردم را با سرعت هرچه بیشتر از جزایر به سرزمین اصلی انتقال داده و در کمپ های مناسب جای دهد.

پس از نخستین موارد بارش باران در ماه اکتبر، تعداد زیادی از خیمه ها در کمپ جدید زیر آب فرو رفتند.

 

در همین زمینه