عکس: ارشیف/در اوائل سال روان یونان مرز زمینی اش را با ترکیه مسدود کرد./عکس: Picture-alliance/AP Photo/G. Papanikos
عکس: ارشیف/در اوائل سال روان یونان مرز زمینی اش را با ترکیه مسدود کرد./عکس: Picture-alliance/AP Photo/G. Papanikos

حکومت یونان می گوید که پلان گسترش دیوار را در امتداد مرز شمالی شرقی اش با ترکیه به اجرا در می آورد. یونان که عضو اتحادیه اروپا است، از احتمال سرازیر شدن شمار بسیار زیادی از مهاجران به این کشور نگران است.

ستلیوس پتساس، سخنگوی حکومت یونان روز دوشنبه گفت که یک دیوار ۲۶ کیلومتری به بخش ۱۰ کیلومتری دیوار که قبلا احداث شده بود، اضافه می‌شود. این اقدام در چارچوب یک پروژه ۶۳ میلیون یورویی (۷۴ میلیون دالری) انجام می‌شود که قرار است تا پایان ماه اپریل به پایان برسد.

در اوائل سال روان، ترکیه گفت که دیگر جلو مهاجرانی را که سعی می‌کنند وارد اتحادیه اروپا شوند، نمی‌گیرد و ده ها هزار مهاجر در پی این خبر سعی کردند وارد یونان شوند. به این خاطر در آن زمان در مرز یونان با ترکیه تنش های قابل توجهی ایجاد شد.

این دو کشور بر سر حق استفاده از انرژی در بخش شرقی بحیره مدیترانه با یک دیگر اختلاف دارند. مجادلات آن ها به تجمع خطرناک نیروهای دو طرف در منطقه منجر شد و ترس و نگرانی از بروز مناقشه شدت گرفت.

چهار شرکت ساختمانی در یونان برای ساخت این دیوار و افزایش ارتفاع دیواری که قبلا ساخته شده بود، انتخاب شده اند. قرار است که دیوار جدید در امتداد رودخانه ماریتسا (ایوروس) و یا در فاصله نزدیک با آن احداث شود. رودخانه نامبرده بخش بزرگی از مرز بین دو کشور یونان و ترکیه را تشکیل می‌دهد.

قرار است این دیوار از لوله های فلزی و پایه های بتونی ساخته شود.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز شنبه پس از تاسیس امتحانی بخشی از دیوار جدید، از منطقه مرزی دیدار کرد.

در سال روان شمار مهاجرانی که از ترکیه به یونان می آیند، در پی همه گیری بیماری کرونا و افزایش سختگیری های مرزی، به شدت کاهش یافت.

ترکیه می‌گوید که یونان مهاجرانی را که به جزایر این کشور در بخش شرقی بحیره اژه می‌رسند، به صورت غیرقانونی به عقب باز می‌گرداند، اما آتن این اتهامات را رد می‌کند.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» در ترکیه حدود ۴ میلیون مهاجر زندگی می‌کنند و این کشور میزبان بیشترین شمار مهاجران در سراسر دنیا است. بیشتر آن ها از سوریه و افغانستان هستند.

 

در همین زمینه