عکس: ارشیف/۲۰ مارچ سال ۲۰۲۰، گروهی از مهاجران در جزیره لیسبوس که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ماسک پوشیده اند./عکس: Reuters/Elias Marcou
عکس: ارشیف/۲۰ مارچ سال ۲۰۲۰، گروهی از مهاجران در جزیره لیسبوس که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ماسک پوشیده اند./عکس: Reuters/Elias Marcou

سازمان «داکتران بدون مرز» از وضعیت مهاجران مبتلا به کرونا در کمپ فاتی که در جزیره ساموس یونان موقعیت دارد، انتقاد کرد.

این سازمان روز جمعه در برلین اعلام کرد، مهاجران در کانیتنرهای کثیف محبوس شده اند و حتی مادران با نوزادان تازه به دنیا آمده شان باید بر روی زمین بخوابند و برخی از کانتینرها حتی تشناب ندارند. بر این اساس، شمار ساکنان این کمپ هشت برابر میزان گنجایش آن است و ساکنان آن که زنان باردار، قربانیان خشونت و بیماران روانی شامل آن ها هستند، در نزدیکی فاضلاب و زباله ها زندگی می‌کنند.

سازمان «داکتران بدون مرز» با توجه به این وضعیت از حکومت خواست که «مبارزه با این بیماری همه گیر را در کمپ به صورت جدی بهبود بخشد» و بیمارانی را که ابتلا به بیماری کرونا برای آن ها خطرناک است، فورا به سرزمین اصلی انتقال دهد تا آن ها در آن جا در صورتی که لازم باشد، کمک های عاجل طبی دریافت کنند.

این سازمان امدادگر در ادامه گفت، این کمپ باید تخلیه شود و ساکنان آن به جای دیگری انتقال داده شوند. در این میان بیش از ۱۰۰ تن در این جا به بیماری کرونا مبتلا شده اند و امکانات طبی در آن جا اصلا کافی نیست.

به گفته داکتران بدون مرز، در مجموع برای ۴۵۰۰ ساکن این کمپ فقط دو داکتر نظامی و سه پرستار وجود دارد. سازمان «داکتران بدون مرز» بیرون از محوطه این کمپ به مهاجران کمک می‌رساند.

به گزارش این سازمان امدادگر چندین تن از ساکنان این کمپ گفته اند که به خاطر شرایط در بخش قرنطین در صورت ابتلا به کرونا به داکتر مراجعه نخواهند کرد.

 

در همین زمینه