عکس از آرشیف: گروهی از مهاجران در حال عبور از مرز مشترک ترکیه و یونان در ادرنه. عکس از رویترز
عکس از آرشیف: گروهی از مهاجران در حال عبور از مرز مشترک ترکیه و یونان در ادرنه. عکس از رویترز

در ۹ ماه نخست امسال، پناهجویان کمتر از ترکیه وارد قلمرو اتحادیه اروپا شده اند. معلومات بیشتر را در این گزارش بخوانید.

روزنامه آلمانی (ولت) به نقل از یک گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا و خدمات امور خارجی اروپا نوشته است که در ۹ ماه امسال، بیش از ۱۴ هزارو ۵۰۰ پناهجو و مهاجر از ترکیه وارد اتحادیه اروپا شده اند. در زمان مشابه سال گذشته، این رقم به بیش از ۴۸ هزار تن می‌رسید. اگر آمار دو سال با هم مقایسه شوند، دیده می‌شود که در رقم ورود پناهجویان از ترکیه به اتحادیه اروپا حدود ۷۰ درصد کاهش رونما شده است.

در سال جاری، ۱۱هزارو۹۲۱ تن وارد یونان شده اند که رقم بیشتر را نسبت به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا نشان می‌دهد. براین اساس ۲۳۳۴ نفر به ایتالیا، ۳۵ تن به بلغاریا و ۲۸۹ تن به قبرس رسیده اند.

آژانس محافظت از سرحدات خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) از عقب گرد قابل ملاحظه در آمار ورود غیرقانونی در مسیر شرقی بحیره مدیترانه از ماه جنوری تا سپتمبر امسال خبر داده است.

اتحادیه اروپا و ترکیه در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ یک توافقنامه مهاجرت را به امضا رساندند. در بخشی از این توافقنامه آمده است که ترکیه باید در برابر مهاجرت غیرقانونی از قلمرو این کشور به اتحادیه اروپا، اقدامات بازدارنده را روی دست بگیرد. اتحادیه اروپا هم وعده کمک های مالی به ترکیه را داده بود تا انقره به وضعیت پناهجویان سوریایی در این کشور رسیدگی نماید.

در اوایل سال جاری، یک تنش میان ترکیه و یونان به وجود آمد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که مانع تلاش پناهجویان برای ورود به یونان نمی‌شود. این امر سبب گردید که هزاران پناهجو به مرزهای یونان هجوم ببرند که با واکنش جدی نیروهای یونانی مواجه شدند.

 

در همین زمینه