(عکس:ارشیف)، حدود ۶۰۰ کارمند فرانتکس به گارد ساحلی یونان کمک می کنند. /منبع: Frontex Twitter
(عکس:ارشیف)، حدود ۶۰۰ کارمند فرانتکس به گارد ساحلی یونان کمک می کنند. /منبع: Frontex Twitter

فرانتکس در مورد اتهامات پس فرستادن غیرقانونی مهاجران در یونان، تحقیقات داخلی را به راه انداخته است.

آژانس حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) روز سه شنبه در شهر وارسا اعلام کرد، در مورد «رویدادهای مشکوک» که رسانه ها گزارش داده اند، تحقیقات شان را انجام می‌دهند. اما تا به حال «هیچ گونه سند یا مواد دیگری پیدا نشده است که اتهامات نقض قوانین یا تخطی از منشور اخلاقی فرانتکس را توسط کارمندان اعزام شده این آژانس اثبات کند.»

رسانه های آلمانی و خارجی در هفته گذشته راجع به ادعای دست داشتن فرانتکس در پس فرستادن غیر قانونی مهاجران توسط گارد ساحلی یونان گزارش داده بودند.

بر این اساس، اثبات شده است که کارمندان فرانتکس از ماه اپریل در دست کم شش رویداد به عقب راندن اجباری مهاجران در بحیره اژه در نزدیکی محل واقعه حضور داشته اند. در برخی موارد ویدیویی هایی از این موارد ضبط شده اند.

فابریس لجری، روز سه شنبه گفت: «ما تلاش می‌کنیم که در ماموریت های مان، بلندترین سطح استندرد در زمینه محافظت از مرزها را رعایت کنیم» و این آژانس در هیچ مورد از فعالیت هایش، نقض حقوق اولیه را تحمل نمی‌کند.

یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا اخیرا از فرانتکس خواسته بود که راجع به این رویدادها توضیح دهد. او به فرستنده رادیویی «Deutschlandfunk» (دویچلند فونک) در آلمان گفت، این رویدادها در صورتی که تایید شوند، «از هر لحاظ غیرقابل قبول هستند». یوهانسون در این میان «مسئولیت کامل تحقیقات درباره این رویدادها و پاسخگویی در این باره را به صورت کامل متوجه» مدیر فرانتکس دانست که شهروند فرانسه است.

فرانتکس اعلام کرد، لجری در سال روان از ادارات مسئول در یونان خواهان روشنگری راجع به دو رویداد در بخش شرقی بحیره اژه شده است. این آژانس اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «آن ها (ادارات مسئول در یونان) در مورد یکی از این رویدادها هیچ گونه مدرکی دال بر این که اقدامات غیرقانونی انجام شده باشد، پیدا نکردند. تحقیقات درباره یک واقعه دیگر هنوز ادامه دارد.»

فرانتکس به این اشاره کرد که به عنوان یک اداره مربوط به اتحادیه اروپا اجازه انجام تحقیقات در خاک یکی از کشورهای عضو را ندارد و افزون بر این، لجری به اعضای پارلمان اروپا راجع به رویدادی که در اوائل سال روان رخ داده است، «هشدار داده است.»

بر این اساس پرسنل یک کشتی از دنمارک که فرانتکس از آن استفاده می‌کرد، از ماموران گارد ساحلی یونان «دستورهای اشتباه» دریافت کرده بود. اما بعدا «این سوء تفاهم» با گارد ساحلی یونان روشن شده است و در جریان تحقیقات فرانتکس که هنوز جریان دارند، تا به حال «موارد مشکوک دیگری تشخیص داده نشده است.»

فرانتکس در حال حاضر با تقریبا ۶۰۰ کارمند از یونان حمایت می‌کند.

آن ها در چارچوب عملیات فرانتکس به نام «Poseidon» (پوزایدون) در نظارت بر مرزهای آبی با ترکیه و تعیین هویت و ثبت مشخصات مهاجرانی که به یونان می‌رسند، کمک می‌کنند.

فرانتکس می‌گوید که در سال روان، تا به حال جان ۲۷۰۰ تن را نجات داده است.

 

در همین زمینه