مون برد پرواز های خود را بر فراز آب های مدیترانه آغاز کرد. عکس: دویچویله/ ام زاندر
مون برد پرواز های خود را بر فراز آب های مدیترانه آغاز کرد. عکس: دویچویله/ ام زاندر

دو ماه پس از توقف هواپیمای "مونبیرد" توسط مقامات ایتالیایی، سازمان سی واچ روز گذشته فعالیت خود را برای یافتن قایق های مهاجران در آب‌های مدیترانه آغاز کرد.

هواپیمای "مونبیرد" که در۴ سپتامبر توسط مقامات ایتالیایی بازداشت شده بود روز دوشنبه ۲۶ اکتبر پروازهای خود را بر فراز مدیترانه مرکزی از سر گرفت.

تامینو رئیس هواپیمای "مونبیرد" به مهاجر نیوز گفت: «سرانجام مقامات ایتالیا ممنوعیت پرواز های ما را لغو کردند اما هیچ جزئیاتی به ما ندادند.»

سازمان سی واچ قبلا درخواست خود را برای تجدید نظر در مورد توقف هواپیمای "مونبیرد" به دادگاه سیسیل اعلام کرده بود. تامینو می گوید: «اگرچه ما حق ترک از آنجا را داشتیم، اما ما به اقدامات قانونی خود ادامه دادیم زیرا ممنوعیت پروازهای ما برای چندین هفته غیرقانونی بود.» وی افزود: «هدف آن‌ها فقط جلوگیری از نظارت و فعالیت‌های ما در منطقه بود.»

این هواپیما که قصد داشت تا قایق های مهاجران را در منطقه در معرض خطر مشاهده کند و عملیات نجات را انجام دهد، روز یکشنبه ۲۵ اکتبر وارد آب‌های ایتالیا در نزدیک سیسیل شد. هواپیمای "مونبیرد" روز دوشنبه نخستین پرواز خود را انجام داد و یک قایق پناهجویان را در سواحل لیبیا مشاهده کرد.

این در حالی است که در ۲۶ اکتوبرهیچ کشتی نجات در آب‌های مدیترانه مرکزی وجود نداشت.

مونبیرد در مصاحبه‌ای در ماه جولای به مهاجر نیوز گفته بود که از سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰۰ پرواز انجام داده و نزدیک به ۲۰۰۰۰ مهاجر را که در دریا گیر کرده بودند شناسایی کرده است.

 

در همین زمینه