اولین مسجد دولتی در آتن پایتخت یونان
اولین مسجد دولتی در آتن پایتخت یونان

بعد از چندین دهه کشمکش، اولین مسجد دولتی در شهر آتن پایتخت یونان افتتاح گردید و دیروز یک گروه از مسلمانان در این مسجد ادای نماز کردند.

براساس گزارش رسانه های یونان، در اولین نماز جماعتی که در این مسجد جدید برگزار شد، به دلیل شیوع ویروس کرونا تنها ۹ نمازگزار شرکت کرده بودند. این مسجد در شهر اتن، پایتخت یونان ساخته شده است.

افتتاح این مسجد یک روز قبل بدون برگزاری مراسم ویژه صورت گرفت. اما از محافل حکومتی یونان گزارش شده است که مراسم رسمی پس از پایان بحران صحی انجام می شود. اولین امام آن یک شهروند یونانی ۴۹ ساله از مراکش است.

 این پروژه با مقاومت کلیسای ارتدکس و سازمان های راست گرا مواجه شده است. این مسجد با پول مالیات ساخته شده است. اما طبق قانون عملکرد مسجد، نماز باید به زبان عربی برگزار شود.

 ساخت این مسجد، واکنش حکومت یونان در برابر ایجاد مساجد غیرقانونی در این کشور عنوان شده است. در آتن ده ها مسجد غیرقانونی وجود دارند. ده ها هزار کارگر، پناهنده و مهاجر که مسلمان اند در این کشور زندگی می کنند.

 تقریباً ۹۷ درصد یونانیان خود را مسیحی ارتدکس توصیف می کنند. علاوه بر این یک اقلیت مسلمان در شمال شرقی کشور در نزدیکی مرز با بلغاریا زندگی می کند.

 

در همین زمینه